Logitech’in Sessizleri: M220, M330 ve M590

In Video, Video İncelemeler by Ali Güngör3 Comments

Logitech Silent serisi fareler gürültü yapmayan, sessiz tuşlarıyla farklı bir ergonomik ihtiyaca hitap ediyor. Bu videomuzda M590 Multi-Device Silent, M330 Silent Plus ve M220 Silent model farelere yakından bakıyoruz…

Ofisimize test ve değerlendirme için gelen, büyüyen Logitech fare ailesinden yola çıktık. Zira bu ailenin en önemli özelliği sessiz çalışmaları. Tuşlarına basıldığında, sadece çevredeki insanların değil, kullanıcının da pek duymayacağı kadar sessiz olmaları.

Daha önce Logitech’in sessiz fareleri olan M220 ve M330 modellerini incelemiş, ses seviyelerini kaydedip sizlerle paylaşmıştık. Bu farelerden M220 Silent son derece ufak bir model. Özellikle laptop çantasında taşınması kolay.

M330 Silent Plus modeli ise daha uzun çalışmalarda eli rahat ettirmesi için biraz daha büyük tasarlanmış bir model. Fare genişliği, elimizin daha büyük bir kısmının fare üzerinde olmasını sağlıyor. Bu da çalışırken işi kolaylaştırıyor. M330’daki anahtarlar M220’den bile daha sessiz. Üstelik her iki modelde de sadece tuşlar değil, fare tekerleği de sessiz çalışıyor.

Bu iki modelin üzerine Logitech M590 Multi-Device Silent modeli de eklendi. İki anahtar özelliğe sahip: Sessiz olması ve birden çok cihazda kullanılabilmesi. Boyutlar ve ergonomi olarak M220 ve M330’dan daha büyük ve daha uzun süreler kullanırken daha rahat bir fare.

Logitech’in Flow yazılımı ile birbirinden farklı sistemler arasında imleç geçişi yapma, dosya kopyalama ve yapıştırma gibi çok ilginç özelliklere sahip. PC ve Mac birlikte kullananlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarları yanyana açanlar için çok güzel özelliklere sahip.

M220, M330 ve M590 modellerini uzun süre kullandıktan sonra hem sessizliklerini, hem de kullanımlarını beğendiğimizi söyleyebiliriz. Fareyi kaldırdığınızda altındaki ışığın parlayıp göz almaması da ayrı bir artı, zira bu fareler ışığı görülmeyen optik sensörler kullanıyor. Ortak noktaları 1000 DPI çözünürlük, uzun pil ömrü ve ufak USB alıcı kullanmaları.

Kısaca teknik özellikleri karşılaştıracak olursak:

Model M220 Silent M330 Silent Plus M590 Multi Device Silent
Ağırlık 75.2 gram 91 gram 101 gram
Yükseklik 99 mm 105.4 mm 103 mm
Genişlik 60 mm 67.9 mm 64 mm
Derinlik 39 mm 38.4 mm 40 mm
Windows + + +
Mac OS + + +
Linux + + +
2.4 GHz + + +
Bluetooth +
Menzil 10 Metre 10 Metre 10 metre
DPI 1000 1000 1000
Tuş sayısı 3 3 7
Pil 1 AA 1 AA 1 AA
Pil Ömrü 18 Ay 24 ay 24 Ay
Ek özellik Logitech Flow

 

Elbette bunların yanına sessiz bir de klavye tercih etmek isteyebilirsiniz. Henüz test etmesek de araştırdığımızda Logitech’in Logitech K375 Multi-Device Kablosuz Klavye ve Stand ürünü karşımıza çıkıyor.

İşin en güzel yanı bu ekipmanların ileri seviye oyuncu ekipmanları kadar yüksek maliyete sahip olmaması. Kaliteli ancak hesaplı modeller, pek çok evde ve ofiste kolaylıkla alınıp kullanılabilecek fiyat seviyelerinde sunuluyorlar.

Logitech yıllardır pek çok farklı ürün ile karşımıza çıkıyor. Firmanın sahip olduğu ürün çeşitliliği gerçekten inanılmaz. Bilgisayar çevre birimleri konusunda piyasada sayısız marka ve ürün olmasına karşın, yıllar geçse de başkalarının yapmadığı bir şeyler bulup ürüne dönüştürmeyi başarıyorlar.

Silent serisi fareler bunun en iyi örneklerinden birisi. Kullanıcıların sağlık ve huzuru göz önüne alınarak tasarlanmış, başta bahsettiğimiz Noise Abatement Society tarafından da ödül almış ürünler bunlar. Bu yüzden gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliyoruz.

Son olarak şahsen laptoplarda Logitech’in M590 modelini kullandığımı ve çantamda taşıdığımı da paylaşayım. Zira bu fare Logitech Flow desteğiyle iki farklı bilgisayar arasında Copy Paste ile bir Url kopyalamaya ya da dosya transferine de imkan tanıyor.