Anasayfa Haber Yapay Zeka Deepmind Bu Hafta StarCraft 2 Oynayacak

Yapay Zeka Deepmind Bu Hafta StarCraft 2 Oynayacak

Deepmind adlı yapay zeka, bu kez piyasadaki en zor multiplayer oyunlardan birini oynayacak.

2016’da Blizzard’ın bot geliştirmeye yönelik araçlarını yayınlamasıyla birlikte, Google Deepmind çalışanları da StarCraft 2 için yapay zeka geliştirmeye başlamışlardı. Deepmind, daha önce Dota 2’de profesyonel oyuncuları yenmeyi başarırken, Quake 3 Arena’da da kendi başına başarılı stratejiler geliştirmişti.

Deepmind’ın şimdi oynayacağı oyunu StarCraft 2 ise çok daha zorlayıcı olacak. RTS türündeki StarCraft 2, piyasadaki en zor strateji oyunlarından biri olarak biliniyor. Multiplayer oynarken aynı anda üssünüzle ilgilenmeniz, yeni üsler almanız, rakibi kollamanız, orduyu kurmanız ve ekonomiyi toparlamanız gerekiyor.

Blizzard, Deepmind’a StarCraft 2 yapay zekası geliştirebilmeleri için 65.000 tane oyun kaydını kullanıma açmıştı. Yapay zeka, bu kayıtlar aracılığıyla geliştiriliyor.

Blizzard, Blizzcon’da yapay zekanın son durumu hakkında bazı bilgiler paylaşmıştı. Söylenene göre Deepmind yapay zekası, oyun başlar başlamaz işçilerle saldırmayı bir huy haline getirmiş. Deepmind, bu stratejiyle StarCraft 2’nin standart yapay zekasının en zoruna karşı %50’lik bir başarı elde etmeyi başarmış.

Google ve Blizzard, Deepmind StarCraft 2’nin son halini 24 Ocak akşam saat 21:00’da sergileyecek. Maçlar, StarCraft’ın Twtich kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanacak.