Samsung, Delikli Ekranlar İçin Yeni Kamera Sensörü Geliştirdi

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Yeni nesil akıllı telefonların ekranlarında çentik kullanmak yerine, delikli ekranlara yer verilmesi bekleniyor.

Akıllı telefonlarda ekran/çerçeve oranını artırmak için çaba sarf eden üreticiler, panel bileşenlerini ekranın üst kısmındaki “çentik” bölümüne yerleştirmeye karar verdi. Geçtiğimiz sene hemen hemen her telefonda öyle ya da böyle bir çentikle karşılaştık. Bu seneki telefonlarda ise daha farklı bir yol izlenecek gibi görünüyor.

Henüz az sayıdaki telefonlarda gördüğümüz delikli ekranların bu yıl yükselen trend olacağı tahmin ediliyor. Bu tasarımda telefonun ön yüzündeki bileşenler ekranın dışına ve üst tarafına yerleştirilirken, kamera için bir delik açılıyor. Samsung da bunun için normalden daha küçük bir sensör geliştirdi.

Isocell Slim 3T2 adındaki 0,8 mikrometrelik sensör, 20 megapiksel çözünürlük sağlıyor. Sensörün köşeden köşeye boyutu yalnızca 5,1 mm. Bu sensör istendiği takdirde arka kamera sisteminin bir parçası haline de getirilebiliyor. Slim 3T2, pikselleri birleştirerek 5 megapiksel olarak da kullanılabiliyor.

Isocell Slim 3T2’nin seri üretimi bu yılın ilk çeyreğinde başlayacak. Bu sensörü kullanan ilk akıllı telefonların yılın ikinci çeyreğinde piyasaya çıkabileceği söyleniyor. Ancak bu sensörün hangi telefonlarda kullanılacağı şimdilik belli değil.