AMD, Navi Ekran Kartlarını Yakında Tanıtabilir

In Haber by Ruşen Göbel1 Comment

AMD’nin yeni Navi ekran kartlarının kodları, MacOS beta sürümünde ortaya çıktı.

MacOS Mojave’nin son beta sürümünde, AMD’nin ekran kartlarını keşfeden ve yükleyen sistem yazılımının kodları arasında, Navi kod adlı ekran kartlarının da bulunduğu görüldü. Bu da AMD’nin Navi için yavaş yavaş hazırlıklarını tamamladığı anlamına geliyor.

Benzer bir olay MacOS Sierra’da, Vega mimarisinin piyasaya çıkışının öncesinde yaşanmıştı. Vega kodlarının görülmesinden 6 ay sonra kartlar piyasaya sürülmüştü. Bu durumda Navi ailesinin de 2019’un yaz aylarında piyasaya sürüleceği tahmin edilebilir.

Kodlar arasında Navi 16, Navi 12, Navi 10 ve Navi 9 isimleri geçiyor. Bu isimler Vega’daki gibi işlem birimi sayısına işaret edebileceği gibi, farklı bir isimlendirmeye geçileceğinin de habercisi olabilir.

Geçtiğimiz haftalarda AMD, 7 nanometre teknolojisiyle üretilen ilk ekran kartı Radeon VII’nin duyurusunu yapmıştı. Bu kart şirketin 7 nanometre mimarisine geçişine rağmen ancak RTX 2080 performansı sergileyebiliyordu. Şirketin yeni Navi mimarisinin nasıl bir performans sunacağı, Navi’de Ray Tracing’e yer verilip verilmeyeceği cevabı merakla beklenen sorular.