Anasayfa Makale Bilgisayar Oyunları Televizyonda Nasıl Oynanır?

Bilgisayar Oyunları Televizyonda Nasıl Oynanır?

Bilgisayar oyunlarını televizyonunuzda oynamak için yapabileceklerinizi bu yazımızda derledik.

Bilgisayar ekranları yeni teknolojilerle oldukça gelişse de, uzun ve yorucu bir günün ardından oturma odasında kanepeye oturarak bir kontrolcüyle oyunlarınızı oynamak isteyebilirsiniz. Steam’in ev içi yayın ve geniş ekran modu sayesinde, artık bilgisayar oyunlarını televizyon ekranında çalıştırmak daha kolay.

Her durum ve koşul için mükemmel bir çözüm olmasa da, farklı evler ve farklı bilgisayarlar için bazı güzel seçenekler mevcut. Bu yazımızda da bu yöntemlerden, olumlu ve olumsuz yönlerinden bahsedeceğiz.

Oturma Odası Oyun Bilgisayarı 

En basit çözüm ikinci bir bilgisayara ya da oyun laptopuna sahip olmak. Bilgisayarınızı oturma odasına taşımak da bir seçenek, ancak hiç pratik değil. Küçük form faktörüne sahip kasa kullanarak toplayacağınız bir bilgisayar ya da oyun laptopu aldıktan sonra aşağıdakilere ihtiyaç duyacaksınız:

 • HDMI Kablosu
 • 802.11ac Wi-Fi (Anakarta gömülü ya da hızlı bir USB adaptör aracılığıyla)
 • Bluetooth (Anakarta gömülü ya da bir USB adaptör aracılığıyla)

PlayStation 4 ya da Xbox One (özellikle 2016 sonrası üretilen) kontrolcüleri Bluetooth aracılığıyla çalışacaktır. Switch Pro kontrolcüsü de Bluetooth ile çalışır ve Steam geniş ekran modu kullanırken ayarlanabilir. Herhangi bir Bluetooth adaptörü kullanabilirsiniz, ancak sorun yaşamamak için 8BitDo bluetooth adaptörü kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bilgisayarınızı oturma odasında kullanırken karşılaşacağınız birkaç sorun olacak. İlk sorun televizyonunuzun ayarları olacaktır. Günümüz televizyonları bilgisayar çıkışını algılamada eskiye göre daha iyi olsa da, aşırı tarama sorunlarıyla karşılaşabilir ve görüntünün bir kısmını kaybedebilirsiniz.

Eğer bu başınıza geldiyse televizyonunuzun görüntü ayarlarına gidin ve ekran modları arasında geçiş yapmaya çalışın. En yüksek çözünürlüğü kullandığınızdan da emin olun. Windows 10, 1080p veya 4K ekranları algılamada ve düzgün yerleştirmede oldukça başarılıdır.

Karşılaşacağınız ikinci sorun ise klavye ve fare sorunu olacaktır. Oturma odanızdaki sehpalar bu aygıtlar için ideal bir ortam değildir. Bu yüzden de kablosuz bir klavye ve fare takımına ihtiyacınız olabilir.

Oyunlarınızı Steam üzerinden oynayacaksanız, bilgisayarınızın Steam Geniş Ekran moduyla açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Windows’u parolasız açılacak şekilde ayarlayın ve Steam Ayarlar- Arayüz sekmesinden “Bilgisayarım başlatıldığında Steam’ı çalıştır” ve “Steam’ı Geniş Ekran modunda başlat” seçeneklerini işaretleyin.

Dizüstü bilgisayar kullanıcıları Ctrl + Win + P tuş kombinasyonunu kullanarak ekran modunu kolaylıkla ayarlayabilir. Bu sayede Windows çıkışını televizyona aktarabilir ve laptop ekranını kapatabilirsiniz.

Steam Ev İçi Yayın ve Nvidia GameStream

Yayın seçeneği bazı dezavantajlara sahip olsa da ikinci bir bilgisayara ya da laptopa sahip olmadan bilgisayar oyunlarını oturma odasında oynamak için en uygun seçenektir. Yayın seçenekleri arasında da Steam Ev İçi Yayın en idealidir. Yayın seçeneğine başvurduğunuzda girdi gecikmesiyle ve uyumluluk sorunlarıyla karşılaşabileceğinizi de unutmamanız gerekiyor. Wi-Fi bağlantı kullanacaksanız görüntü kalitesi de etkilenecektir. Ethernet aracılığıyla ise 1080p/60 FPS çözünürlükte kararlı bir yayın yapabilirsiniz.

Ev içi yayında kullanabileceğiniz bazı araçları aşağıda bulabilirsiniz:

 • Steam Link: Valve Kasım ayının sonunda Steam Link üretimi resmi olarak durdurdu. Ancak bir şekilde ürüne ulaşabilirseniz 1080p/60 FPS çözünürlükte yayın yapabilir ve kontrolcü desteğine kavuşabilirsiniz.
 • Samsung Smart TV Uygulaması: 2016’dan sonra üretilen Samsung televizyonlarda, Valve’ın Steam Link yazılımı sayesinde ek bir cihaza sahip olmadan televizyonunuza yayın yapmanız mümkün. Uygulamayla ilgili daha fazla bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
 • Dizüstü bilgisayar: Steam’e dizüstünden giriş yapabilir ve yerel olarak yürütmek yerine, bir oyunu yayın yapma seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Android: 2018 yılında Valve, Android Steam Link uygulamasını geliştirdi. Bu sayede oyunları telefona ya da tablete yayınlamak mümkün oluyor. Televizyona yayın yapmak için ise Nvidia Shield TV ya da diğer setleri kullanabilirsiniz.
 • NUC ya da mini PC: Intel ve diğer üreticiler eğlence merkezi olarak kullanılabilecek görece ucuz bilgisayarlar satıyor. Bu bilgisayarlar iyi yayın da yapabiliyor.

Eğer uygun bir laptopa sahipseniz Windows ile çalışabilen herhangi bir kontrolcüyü kullanma avantajına kavuşursunuz. Diğer cihazlar içinse kontrolcü desteği sorun olabiliyor. Ancak laptopu yayın için ayarlamak her zaman kolay olmuyor. Ayrıca Steam Link ya da televizyonunuzdaki uygulama kadar kararlı olmayabiliyor.

Steam’in Ev İçi Yayın modunu kullanırken aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Ev İçi Yayın modunu açmak için Steam ayarlarına gidin ve “Ev İçi Yayın” sekmesine girerek “Yayın yapmayı etkinleştir” seçeneğini işaretleyin. Daha sonra “Gelişmiş Kurucu Ayarları” seçeneğine tıklayın ve “Donanım kodlamasını etkinleştir” seçeneğini işaretleyin. Nvidia ekran kartına sahipseniz NVFBC yakalama özelliğini kullanma seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
 • Eğer 1440p ya da 4K ekrana sahipseniz “Gelişmiş İstemci Ayarları” seçeneğine tıklayın ve ekran çözünürlüğünü masaüstü çözünürlüğüne göre değiştirme seçeneğini kullanın.
 • Oyun ayarlarına girdiğiniz zaman “Vsync” ayarını devre dışı bırakmayı unutmayın.
 • Kullanabiliyorsanız mutlaka ethernet bağlantısı kullanın.

Steam Ev İçi Yayın modunu Steam oyunları dışında da kullanmanız mümkün. Bunun için Steam kütüphanesine gidin ve oyun ekle seçeneğine tıklayın. Oyunun çalıştırılabilir dosyasını bulun ve kütüphanenize ekleyin. Diğer Steam oyunları gibi bu oyunlar da yayın için uygun hale gelecektir.

Nvidia GameStream de alternatif seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Shield TV, 4K HDR filmleri izlemek, Android oyunlarını oynamak ve bilgisayarınızdan yayın yapmak için kullanabileceğiniz bir yayın kutusudur. Android Steam Link uygulamasını bahsettiğimiz gibi Shield TV ile birlikte kullanmak da mümkündür.

GameStream kendi arayüzüne sahiptir ve büyük oyunları yayın yapmayı kolay hale getirmeyi amaçlar. Nvidia GeForce Experience yazılımını bilgisayarınıza yükleyin ve GameStream’e bağlanın. Bilgisayarınızda bulunan oyunlar yayın için taranacaktır. Oyunları elle de eklemeniz mümkün.

Uzun HDMI Kablosu Kullanmak

Eğer diğer yayın seçenekleri sizin için uygun değilse uzun bir HDMI kablosu da işinizi görecektir. Eğer bilgisayarınız başka bir odadaysa televizyona kadar çekeceğiniz bir kablo aracılığıyla oyunlarınızı televizyonda oynamanız mümkün olacaktır.

Ancak bu yöntemde iki sorunla karşı karşıya kalacaksınız. Bunlar kablosuz kontrolcünün menzili ve HDMI kablonun uzunluğundan dolayı karşılaşabileceğiniz gecikme gibi sorunlardır.

HDMI kablonuzun televizyonunuzun standartları ile uyumlu olduğundan emin olmanız gerekiyor. 4K/60 FPS çözünürlüğe sahip bir televizyonda HDMI 2.0 kablo kullanmalısınız. Ancak 7 metreden uzun kablolarda 4K/60 FPS çıkışını korumak için sinyal destekli kablo kullanmanız gerekir. Bu kabloların farkı tek yönlü olmasıdır. Yani televizyona ve bilgisayara takılan uçları bellidir.

Kablonun CL2 ve CL3 özelliklerine sahip olup olmaması da önemlidir. Bu özellikler kablonun duvarda kullanıma uygun olup olmadığını ve büyük voltaj dalgalanmalarında yanmayacağını gösterir.

Kontrolcü menzilini ise kendiniz test etmek zorundasınız. PS4 ve Xbox kontrolcüleri yaklaşık 9 metre uzaktan çalışabilir. Ancak aradaki duvarlar bu mesafeyi oldukça azaltabilir. Eğer menzil sorunu yaşayabiliyorsanız bir USB uzatma kablosu kullanabilirsiniz.