Anasayfa Haber Facebook, Mesajlaşma Uygulamalarını Birleştirmeyi Planlıyor

Facebook, Mesajlaşma Uygulamalarını Birleştirmeyi Planlıyor

WhatsApp, Instagram ve Facebook’un mesajlaşma altyapıları yakın bir zamanda birleştirilebilir.

Projede çalıştığı söylenen 4 kişinin iddiasına göre, Facebook’un farklı uygulamalarındaki mesajlaşma altyapıları birleştirilecek. Şirket CEO’su Mark Zuckerberg’in uzun zamandır böyle bir şeyi gerçekleştirmek istediği, geçtiğimiz yılın sonunda ise nihayet üzerinde çalışmaya başlandığı belirtiliyor.

Bu proje ile Facebook, Instagram ve WhatsApp mesajlaşma altyapıları birleştirilerek uçtan uca şifrelenecek. Bu birleştirme sonucunda kullanıcıların Facebook uygulamalarında daha fazla geçireceği ve reklam gelirlerinin artırılabileceği söyleniyor.

Projenin tamamlanması halinde Facebook kullanıcıları, WhatsApp kullanıcılarına uçtan uca şifreli mesaj gönderebilecek. Projede şu anda çok büyük bir ekibin görev aldığı söyleniyor. Çalışmanın 2020 yılının sonunda tamamlanacağı da iddia edildi.

Kullanıcıların bu değişikliğe nasıl tepki vereceği henüz pek belli değil. Ancak söylenene göre Mark Zuckerberg’in değişiklik beklentileri, Instagram ve WhatsApp ekiplerinin başındaki isimleri bezdirmiş. Her iki uygulamanın da kurucuları, Zuckerberg’in sürekli müdahaleleri sebebiyle işten ayrılmıştı.