Windows Lite Arayüzü Daha Basit Olacak

In Haber by Ruşen Göbel5 Comments

Düşük seviye bilgisayarlar için geliştirilen Windows Lite sürümünde Canlı Kutucuklar yer almayacak.

Windows işletim sisteminin Başlat menüsü, Windows 7 sürümüne kadar beğeniliyordu. Windows 8’le birlikte gelen Canlı Kutucuklar arayüzü ise bir hayli eleştiri almıştı. Başlat menüsünün işlevlerinin büyük kısmının kaldırılmasına rağmen tüm ekranı kaplaması kullanıcıları rahatsız etmişti. Zaman içinde standart Başlat menüsü ile Canlı Kutucuklar arayüzünü harmanlayan Windows 10 piyasaya çıktı.

Microsoft’un düşük donanımlı bilgisayarlar için geliştirdiği Windows Lite sürümünün bazı özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Bu sürüm, Google’ın ChromeOS işletim sistemine rakip olması için geliştiriliyor. Windows Lite düşük donanımlı bilgisayarlarda çalışabileceği gibi, Edge olarak adlandırılan ve işlemlerinin büyük kısmını bulut üzerinden farklı bölgedeki sunuculara yaptıran bilgisayarlarda da kullanılacak.

Paylaşılan bir ekran görüntüsünde, Microsoft’un Başlat menüsünden Canlı Kutucuklar özelliğini kaldırdığı görülüyor. Uygulamalar, kare şeklindeki simgeler halinde sıralanıyor. Sağ tarafta ise Ayarlar, Arama ve Bilgisayarı Kapat butonları yer alıyor.

Görev çubuğunda herhangi bir değişiklik görünmüyor. Fakat bu sürümde muhtemelen Pencere Ön İzleme özelliğine yer verilmeyecek. Windows Lite sürümünde UWP uygulamalarının yanı sıra Win32 yazılımları da çalıştırabilecek.

Microsoft, Polaris ve Andromeda isimli iki farklı Windows sürümü üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde şirketin oyunculara yaptığı “Bizden ne istersiniz?” anketinin sonucunda özelleştirilmiş Windows 10 sürümü talep edilmişti. Eğer Microsoft bunu da yapmaya kalkışırsa, önümüzdeki yıl 3 yeni Windows sürümüyle karşılaşabiliriz.