Apple, Google Ve Facebook İşletme Sertifikalarını Engelledi

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Apple, bu sertifikaların amaç dışı kullanıldıkları için engellendiğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un bazı kullanıcıların verilerine tam erişim için para ödediği ortaya çıkmıştı. Verilere tam erişimin sağlanması için şirket kullanıcılara Apple İşletme Sertifikası üzerinden, App Store’da yayınlanmayan bir uygulama gönderiyordu. Normalde Apple’ın App Store’da izin vermeyeceği uygulama, bu sayede telefonlara yüklenebiliyordu.

Facebook yetkilileri, sertifikaları kurallar dahilinde kullandıklarını ve bunun problem olmayacağını söylemişlerdi. Fakat Apple böyle düşünmüyor. Apple, Facebook’un ve Google’ın şirket içi uygulama dağıtma sertifikasını kaldırdı.

Apple’ın bu hamlesinin, Google’ın Maps, Hangouts, Gmail ve diğer uygulamalarının beta sürümlerinin şirket içinde denenmesine engel olduğu söyleniyor. Ayrıca yalnızca şirket içi kullanım amacı taşıyan ve çalışanların ulaşımında kullanılan Gbus gibi uygulamaların da çalışmaz hale geldiği belirtiliyor.

Söylenene göre Google da tıpkı Facebook gibi iPhone kullanım alışkanlıklarını topladığı Screenwise Meter isimli bir uygulamayı, İşletme Sertifikası aracılığıyla telefonlara dağıtıyordu. Bunun sonucunda Google, Facebook’la aynı yaptırımla karşı karşıya kalmış.

Her iki şirketin de “gözetleme” uygulamalarının kullanıcıların rızası dahilinde yüklendiğini belirtmekte fayda var. Fakat Apple, kullanıcılar razı olmasına rağmen telefonlarının başkaları tarafından gözetlenmesini kabul etmiyor. Apple, yaptığı açıklamada sertifikayı kullanıcılara uygulama dağıtmak için kullanan tüm şirketlerin sertifikalarını iptal edildiğini açıkladı.