Anasayfa Haber Intel Xeon W-3175X İşlemcisi Perakende Satışta Görüldü

Intel Xeon W-3175X İşlemcisi Perakende Satışta Görüldü

Perakende satışa çıkarılmayacağı açıklanan Intel’in çok çekirdekli yeni Xeon işlemcisi, Japonya’daki mağazaların raflarında görüldü.

İşlemci piyasasında son dönemde bir “çekirdek sayısı artırma” mücadelesi veriliyor. AMD’nin Ryzen, Threadripper ve EPYC işlemcilerine karşılık, Intel de daha fazla çekirdekli işlemciler geliştirmeye odaklanmış. Geçtiğimiz yıl bir etkinlikte sergilenen 28 çekirdekli işlemci de şirketin en çok merak edilen modeliydi.

Intel’in sistemlerle toplu halde satışa sunmaya başladığı bu işlemci, normalde tek başına satılmıyor. Fakat Japonya’daki bazı mağazalarda bu modelin tek başına satılmaya başlandığı görüldü. Japon teknoloji mağazalarının fiyatlandırmasına göre Xeon W-3175X modeli 3.880 dolar fiyat etiketiyle satılıyor.

Bu işlemciyi çalıştıran tek anakart ise Asus Dominus Extreme modeli. Asus da bu anakartı yalnızca hazır sistemlerle birlikte sattığını söylüyor. Buna rağmen bu anakartı da bazı online mağazalarda 1.750 dolar fiyatla bulmak mümkün. Bu durumda Intel’in yeni Xeon işlemcisiyle PC toplamak için sadece anakart ve işlemciye 5.600 dolar vermek gerekiyor.