PlayStation 5, Çıkmış Tüm PlayStation Oyunlarını Çalıştırabilir

In Haber by Ruşen Göbel2 Comments

Sony’nin aldığı patent, yeni nesil konsolun geçmiş oyunları da çalıştırabileceğine işaret ediyor.

Sony ve Microsoft’un bir süredir yeni nesil konsollar üzerinde çalıştıkları biliniyor. Bu konsollarda ne gibi özelliklerin bulunacağı ve hangi donanımlara yer verileceği konusunda da çeşitli söylentiler dolanıyor. Bu sefer ileri sürülen iddia, PlayStation 5’in bazı işlevlerine işaret ediyor.

PlayStation 4’ün mimarisini kuran Mark Cerny’nin hazırladığı patent başvurusu, PlayStation 5’in tüm geçmiş oyunları çalıştırabileceğini gösteriyor. Zira patentte PlayStation 5 işlemcisinin PS1, PS2, PS3 ve PS4 işlemcilerini emüle edebilmesi konusu ele alınıyor.

Geçmişte çıkarılan konsolların işlemci yapısı, çekirdek sayısı, mimarisi ve çalışma frekansı birbirinden farklı. Dolayısıyla PlayStation 3 oyunlarını PlayStation 4’te, senkronizasyon problemleri olmadan oynatmak kolay değil.

PlayStation 5 işlemcisinin doğrudan eski işlemcileri emüle edebilmesi, oyunların çok daha kolay ve sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak sağlayacaktır. Tabii uygulamada bu gerçekten mümkün olacak mı, orasını birlikte göreceğiz.