Firefox 66, Otomatik Başlayan Videoları Susturacak

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Bir süre önce Chrome’a eklenen otomatik video susturma özelliği şimdi Firefox’a da geliyor.

Bazı internet sitelerinde sinir bozucu durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bazı siteler açar açmaz otomatik olarak video oynatmaya başlayabiliyor. Bu video daha fazla dikkat çekmesi istenen bir reklam ya da izlenme sayısı artırılmak istenen bir içerik olabiliyor.

Sebep ne olursa olsun, videonun sesli bir şekilde otomatik başlaması kullanıcılar için sıkıntı yaratıyor. Chrome 66 sürümünde otomatik olarak başlayan videoların seslerini otomatik olarak kısma özelliği getirilmişti. Mozilla da kendi tarayıcısının 66. sürümünde aynı özelliği getireceğini duyurdu.

Firefox 66 ile gelecek yeni özellikle birlikte sitelerde otomatik olarak başlayan videoların sesleri kısılacak. Üstelik buna, sitelere girildiğinde oynatılmaya başlanan ses veya müzik dosyaları da dahil edilecek.

Yeni sürümle birlikte tüm sitelerdeki video ve ses dosyalarının sesleri otomatik olarak kapatılacak. Kullanıcıların, sesinin açık kalmasını istedikleri sitelerdeki engeli elle kaldırmaları gerekecek. Firefox 66 sürümünün 19 Mart tarihinde yayınlanması bekleniyor.