Kara Delik Araştırmalarında Bilgisayar Simülasyonu Kullanılacak

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Bilim insanları, kara deliklerden püskürtülen plazma üzerinde çalışarak olay ufkunun arkasını anlamaya çalışacak.

Evrenin henüz çözülemeyen büyük gizemlerinden biri de kara delikler. Belirli büyüklükteki yıldızların kendi içine çöküp, atomlarının sıkışmasıyla meydana gelen bu oluşumların doğası hakkında pek çok teori üretiliyor. Zamanda yolculuk ve başka evrenlere açılan kapılar, bu teori ve söylentilerden ikisi.

Günümüzde kullandığımız matematik, kara delikleri anlamak için uygun değil. Dolayısıyla tam olarak neye benzediklerini ve yüzeylerinin altında ne olduğunu bilemiyoruz. Kara delikler iki tarafından plazma püskürtebiliyor. Bilim insanları da püskürtülen plazmadan yola çıkarak kara delikleri anlamak için çalışmalar yapmaya başladı.

Araştırmacılar kara delikleri anlayabilmek için plazma fiziğini bilgisayarda simüle etmeyi planlıyorlar. Günümüzde plazma fiziğini simüle eden bilgisayar yazılımları, plazmayı tanecikleri olmayan sıvı olarak varsayarak hesaplıyor. Bu da kara delik yakınlarında geçerli olabilecek bir taklit biçimi değil.

Bunun üstesinden gelmek için araştırmacılar, yeni bir simülasyon yazılımı hazırlıyorlar. Bu yazılımda plazmanın parçacıkları bulunacak ve parçacıkların hücreler halinde hareket ettiği varsayılacak.

Her bir hücrenin hareketi ayrı ayrı hesaplanacak. Hücreler her hareket ettiğinde de elektrik yükleri ve manyetik alanları tekrar hesaplanacak. Dolayısıyla oldukça yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyulacak. Bu çalışmadan sonuç çıkmasının uzun zaman alabileceği söyleniyor.