Anasayfa Haber AMD Radeon VII Ekran Kartları Piyasaya Az Sayıda Dağıtılıyor

AMD Radeon VII Ekran Kartları Piyasaya Az Sayıda Dağıtılıyor

Bugün resmen satışa çıkacak olan AMD Radeon 7 kartların piyasaya az sayıda dağıtıldığı öğrenildi.

AMD’nin 7 nanometre teknolojisiyle üretilen ilk ekran kartı Radeon VII, bugün satışa çıkıyor. RTX 2080 ile benzer bir performans sergilediği görülen kart, şirketin eski Vega mimarisi üzerine inşa edilmiş. Dolayısıyla 7 nanometre olmasına rağmen performansı çok da devrimsel değil.

Kartın duyurusundan sonra ileri sürülen bir iddiaya göre AMD Radeon VII, 7 nanometre teknolojili ilk oyuncu ekran kartı üretilmiş olması amacıyla geliştirildi. Yani AMD’nin bu kartı geliştirmesindeki tek amaç prestij kazanmak imiş. Radeon VII’nin yalnızca 5.000 adet üretileceği de söylentiler arasındaydı.

Bu iddiaların gerçek çıkma ihtimali var gibi görünüyor. Kartın satışa çıkmasına saatler kala, çeşitli bölgelere dağıtılan adetler hakkında bilgiler paylaşıldı. AMD, bu karttan İngiltere’ye yalnızca 100 adet göndermiş. Fransa ve İspanya’yadaki stok sayısının ise ülke başına 20 tane olduğu görülüyor.

Bu durumda Radeon VII satın almak isteyen kullanıcıların elini çabuk tutmaları gerekecek. Tabii bu yıl piyasaya sürülecek olan Navi mimarili 7 nanometre Radeon kartları beklemek, çoğunluk için tercih edilecek davranış olacaktır. Bu dağıtım adetleriyle zaten kartı rafta bulmak pek mümkün olmayacak gibi görünüyor.