Anasayfa Haber AMD Navi Ekran Kartları Gecikecek

AMD Navi Ekran Kartları Gecikecek

Yeni bir iddiaya göre, Navi ekran kartlarının çıkışı yaz aylarına yetişmeyecek.

Geçtiğimiz ay duyurulan Radeon VII ekran kartı, AMD’nin 7 nanometre teknolojisine geçişini müjdeliyordu. Vega tabanlı bu kart, eski mimarinin daha yeni teknolojiyle üretilmesiyle ortaya çıkıyor. Dolayısıyla kartın 7 nanometre üretilmiş olmasından tam verim alınamıyor.

AMD’nin 7 nanometre üretim için geliştirdiği yeni Navi mimarisinin çıkışı ise piyasada heyecanla bekleniyor. Eski Vega mimarisiyle Nvidia RTX 2080 performansını yakalamayı başaran şirketin, Navi mimarisiyle çok daha iyi iş çıkarabileceği tahmin ediliyor.

Navi mimarili ekran kartları bu yılın yaz aylarında tanıtılacağı ve piyasaya sürüleceği konuşuluyordu. Edinilen bilgiye göre AMD, bu kartların tanıtımını Ekim ayına erteledi. Bu ertelemenin sebebi hakkında ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Gecikme sebebinin, bu mimarinin aynı zamanda gelecek nesil konsollarda da kullanılması olabileceği söyleniyor. Dolayısıyla şirketin Navi GPU’ları, bilgisayarlar için ekran kartlarında piyasaya sürmeden önce üretimi artırarak büyük hacimde stoklamak isteyebileceği tahmin ediliyor.

 

Video Reklam: