Cooler Master Masterbox Q300P Micro ATX Kasa İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan Çelik1 Comment

Cooler Master Masterbox Q300P modeli, Mini ITX ve Micro ATX anakartlar takabileceğiniz kompakt ve kullanışlı bir kasa.

Cooler Master’ın 4 PCI-Express slotlu Micro ATX anakartlara kadar destek veren bu modeli, düşük profilli ve uygun fiyatlı bir kasa olarak karşımıza çıkıyor. Cooler Master Masterbox Q300P, küçük boyutlarının da avantajıyla taşınabilirliği ön planda tutan bir kasa. Bunu 4 tarafındaki, ayak işlevi de gören taşıma kulplarından da anlayabiliyoruz.

Taşıma kulplarının dış kaplaması kauçuk kaplı ve bu sayede taşırken elinizden kaymıyor. Bu kulpların her biri 2 adet hex vidayla kasaya tutturulmuş ve istendiğinde çıkarılabiliyor.

Kasanın üstü ve önü karartılmış saydam plastikten imal edilmiş. Saydam yan panelde de karartmasız pleksiglas tercih edilmiş. Bu tercih hem maliyetin, hem de ağırlığın düşmesi için bilinçli olarak yapılmış diyebiliriz. Cooler Master’ın zaten bir çok temperli camlı yan panele sahip modeli bulunuyor. Bu modelde ise pleksi kullanılarak, farklı ihtiyaçları olan kitlelere farklı seçenekler sunulmuş.

Kasanın arka tarafı hariç tüm dış iskeleti delikli yapılmış. Bu tasarım kasanın nefes almasına katkıda bulunuyor. Ancak bu deliklerin yeterli sıklıkta olmaması, bazı noktalarda fanların hava akışını kesebiliyor. Yapıda daha sık delik açılması hava akışını daha rahatlatabilirdi.

Tercih edilen malzeme sebebiyle kasa yüzeyinde parmak izi ve cilt yağı kalıntısı oluşuyor. Kasanızın güzel gözükmesi için mikrofiber bez ve temizlik sıvısının sprey kutusunu devamlı el altında tutmanız gerekecektir.

Yan paneller kapak üzerine konumlandırılmış vidalarla kasaya tutturulmuş. Bu da kasanın kendine has görünüşünü destekleyen bir tasarım olmuş.

Kasanın önünde 12 RGB LED kullanılan aydınlatmayı görüyoruz. Bu aydınlatmanın üzerinde yansıtıcı görevi gören plastik bir parça eklenmiş. Ancak bu parça biraz eğreti duruyor. Montajı biraz daha sağlam yapılabilirmiş.

Bu RGB aydınlatma panelinin çevresinde hem kasa önü, hem de üzerindeki fanlara akış sağlayan bir havalandırma deliği, ayrıca bir de çıkarılabilir mini toz filtresi var.

Fan desteği ve RGB aydınlatma

Önde 2 adet 120 veya 140mm, üstte 2 adet 120mm, arkada ve altta ise birer adet 120mm fan desteği barındıran kasanın fan montaj delikleri, şasinin diğer deliklerinden ayrılacak şekilde işaretlenmiş. Yani fanları kasa üzerinde yanlış bir deliğe monte etme ihtimali yok.

Kasanın içinde 2 adet 120mm RGB Led ve 1 adet aydınlatmasız fan takılı geliyor. Bunların ikisi önde giriş fanı, diğeri de egzos fanı olarak konumlandırılmış. Hepsi 3 pinli DC fanlar ve bir ucu molex olan fan çoklayıcıya bağlanıyorlar. Öndeki RGB fanlar ile ön kasa aydınlatmasından gelen toplam 3 tane RGB kablosu da bir çoklayıcıyla birleştirilmiş ve tek RGB kablosu üzerinden kontrol edilebilir hale getirilmiş.

RGB destekli bir anakartınız olmasa bile kasadan çıkan fiziksel kontrolcü ile bunlara güç verebiliyor ve aydınlatmasını sınırlı da olsa kontrol edebiliyorsunuz. Yapmanız gereken şey, tüm kasa aydınlatmasını kontrol eden RGB kablosunu bu kontrolcüye bağlamak. Bu kontrolcünün üzerinde renkleri değiştirmeniz için Molex’ten güç alan bir tuş var.

Fanların hava alabileceği boş alan miktarı bize biraz düşük geldi. Bu boşluklar kasa altında ve üstünde bulunuyor, ancak oldukça küçükler. Boşlukların üzerinde toz filtresi görevini gören ve çıkarılabilir plastik kapaklar var. Ayrıca ön paneldeki plastik parça da fanlara çok yakın, arada yarım santim boşluk ancak var.

Radyatör desteği

Cooler Master ön tarafa 240 mm, arkaya tarafa da 120 mm boyutlarında radyatör takmamıza imkan veriyor. Bu kasa içinde istendiğinde hem işlemci, hem de ekran kartı, hazır sıvı soğutma çözümleriyle soğutulabilir.

Giriş/çıkış

Alışılmış ön panel giriş/çıkış yuvalarını bu kasada göremiyoruz. Cooler Master bu kısmı kasanın yanına almış. Aslında erişim kolaylığı açısından fena fikir değil. Çünkü kullanıcılarının büyük çoğunluğu bilgisayar kasalarını masalarının üzerinde kullanıyorlar.

Bu giriş/çıkış panelini diğer kasalardakilerden farklı kılan tek özelliği yan tarafta durması değil. Cooler Master bu paneli aynı zamanda modüler olarak tasarlamış. Bu paneli yerinde tutan 2 vidayı sökerek kasada sağ, sol, alt ve üst olmak üzere 4 farklı yere takabilirsiniz. Saydam panel kare şeklinde olduğu için, panelin konumunu değiştirerek kolaylıkla farklı noktalarda kullanabiliyorsunuz.

Fikir olarak güzel olsa da, bu durum uygulamada bazen sıkıntılarla karşılaşmanıza sebep olabiliyor. Mesela paneli alta taktığınızda, eğer güç kaynağınızın boyu uzunsa, kabloların çıkış yolunun güç kaynağı tarafından kapatılma olasılığı var. Varsayılan olarak geldiği pozisyonda ise, kasa önüne takılacak bir radyatörle çakışıyor.

Depolama desteği

1 adet 3.5 inçlik ve 2 adet 2.5 inçlik sabit disk yuvası bulunan kasada, bu disklere erişim için arka kapağın açılması gerekiyor. Kapağı açtığınızda ise 3.5 inçlik disk takmak için kullanılan tek vidayla montajlanan bir kızak göreceksiniz. Sabit diskinizi bu kızağa alttan vidalayıp yerine takabiliyorsunuz. SSD sürücülerini ise 2.5 inçlik yuvalara monte edebiliyorsunuz.

Kablo yönetimi

Arka kapak 3.5 inçlik mekanik sabit diskler düşünülerek biraz derin yapılmış. Buradaki 28 mm derinlik aynı zamanda kablo yönetimini de kolaylaştırıyor. Güç kaynağı kablolarının olduğu noktada açılan dikdörtgen boşluk, güç kablolarını kasanın arkasına rahatça geçirebilmeniz için yeterli genişlikte.

Sonuç

Cooler Master Q300P uygun maliyetli sistem toplamak isteyenler için iyi bir seçenek. Ayrıca bilgisayar kasası için fazla yeri olmayan ya da küçük sistemler toplamayı sevenlere de tavsiye edebileceğimiz bir model olmuş. Kasa içi hava akışı daha iyi olabilirdi. Ancak SLI sistem toplamadığınız sürece bu da büyük bir problem olmayacaktır.

Artılar:

  • Modüler giriş çıkış paneli
  • Dahili 2 RGB fan ve çok sayıda fan desteği
  • Kolay taşınabilirlik

Eksiler:

  • Fanlar için yeterli havalandırma boşluğu yok.
  • Ön panel kabloları bazı durumlarda diğer parçalarla çakışabiliyor.
  • Güç kaynağı gizleyici olabilirdi.