Huawei Mate 20 Lite Kamera Performansı Nasıl?

In Haber by Çağan Çelik1 Comment

Huawei’nin Mate 20 ailesinin bütçe dostu modeli Mate 20 Lite’ın kamera performansına yakından bakıyoruz.

Huawei Mate 20 Lite, 20 MP çözünürlüğünde sensörü ve f/1.8 diyafram açıklıklı bir lensi bulunan ana kamerayla geliyor. Ana kameranın hemen altında 2 MP derinlik sensörü görmekteyiz. Huawei önceki Lite serisi telefonlarında olduğu gibi, arka kamera ve derinlik sensörü kombinasyonunu bu modelde de devam ettirmiş.

20 Megapiksel kamera kullanıcıya maksimum 5120×3840 çözünürlükte resim çekme imkanı verebiliyor. Bu çözünürlük yeterli ışık koşullarında fazlasıyla detay barındırabiliyor.

Ön kamera ise 24 MP sensöre sahip f/2.0 lensle geliyor. Arka kamerada olduğu gibi, 2 MP bir derinlik sensörü de ön kameraya eşlik ediyor. Arka kameradan ayrı olarak, ön kamerada Huawei’nin HDR Pro adını verdiği yüksek dinamik aralık modu mevcut. Gölgelerde ve aydınlık noktalarda kaybolan detayları ortaya çıkarabilen HDR, aynı sahnede çok farklı ışık seviyeleri olduğunda görüntüyü iyileştirebiliyor.

Derinlik sensörü sayesinde arka kameranın bokeh efektini daha doğru ve etkili bir şekilde uyguladığını fark ettik. Makro çekimlerde SLR fotoğraf makinelerinde görmeye alıştığımız seviyede bokeh üretebiliyoruz.

Karmaşık sahnelerde detaylar ve renkler korunuyor, ancak bu durum kullanıcıya dosya boyutunun artması olarak yansıyor. Çok fazla ince detay olmayan fotoğraflarda dosya boyutu 5 ila 7 MB arasında olurken, aşağıdaki kadar detaylı bir resim 13 MB boyuta sahip olabiliyor.

Özçekim kamerası da yeterli ışık sağlandığında detayları korumada başarılı. Ön kamerayla çekilen örnek bir özçekim fotosunu aşağıda görebilirsiniz.

Tuş dokunuşla açıp kapatabileceğiniz AI kamera özelliği, yapay zekayı kullanarak sahneyi analiz ediyor. Telefon çektiğiniz fotoğraf türünü algılıyor ve uygun ön tanımlı kamera ayarlarını uygulayıp, en iyi sonucu almanızı sağlıyor.

Örneğin bir bitkiyi çekmeye çalıştığınızda, kameranın yapay zekası bunu algılayıp ekranda tanımlıyor. Buna uygun olarak da çekimde yeşil tonların ön plana çıkması sağlanıyor.

Yapay zeka kedi ve köpek gibi evcil hayvanları da algılayıp, bunlar için özel profilleri aktif hale getiriyor. Kürklü dostlarımızın resimlerini sık sık çekmeyi seviyorsanız, bu da fotoğraflarınızın kalitesini artıracaktır.

Ayrıca geceleri ya da loş mekanlar gibi düşük ışık koşullarında resim çekmeye çalıştığınızda, yapay zeka bunu da algılayıp resimlerin bulanık çıkmasını engellemek için pozlama süresini otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Kamera Uygulaması Modları

Kamera uygulamasının Açıklık, AR Lens, Portre, Fotoğraf, Video olmak üzere 5 modu bulunuyor. Açıklık modunda, lens diyafram açıklığını yazılımsal olarak kontrol edebiliyorsunuz ve sadece arka kamerada aktif hale getirilebiliyor.

AR Lens (Artırılmış Gerçeklik) modunda kamera yazılımı yüzünüzü ve mimiklerinizi algılayıp, sizi ekranda 3D karakter olarak gösterebiliyor. Bunun yanı sıra sizi arka plandan ayırıp, ekranın belli noktalarına çeşitli objeler yerleştirme gibi seçenekler de var.

Portre modunda, derinlik kamerasından alınan verilerle arka plan bulanıklaştırması ve güzellik seviyesi gibi pek çok aracın kısayolunu görmekteyiz. 0 – 10 arasında değiştirebileceğiniz güzellik seviyesi ciltteki pürüzleri giderdiği gibi kontrastı da uygun oranlarda artırıyor.

Video özellikleri

Arka ve ön kameranın video çözünürlüğü Full HD. Video moduna girdiğinizde her iki kamera da hatırı sayılır miktarda crop yapıyor. Bu durum özellikle ön kamerada çok belirgin. Çünkü tek elle kendinizi çekmeye çalıştığınız için kamerayı fazla uzağa götüremiyorsunuz. Bu yüzden de videoya kendinizi ve arkadaşlarınızı almak istediğinizde çerçeve dar kalabiliyor.

Kamera yazılımının ayarlar bölümünde, elde çekim esnasında oluşabilecek titreşimleri ortadan kaldırmak için elektronik sabitleyici (stabilizasyon) özelliği mevcut. Bu özellik hem ön, hem de arka kamera için devreye sokulabiliyor. Kameranın elektronik sabitleyici özelliği her ne kadar optik sabitleyici kadar başarılı olmasa da, titreşim yüzünden izlenmeyecek kadar kötü görüntülerin çekilmesinin önüne geçiyor.

Kodek olarak verimlilik için H.265 ve H.264 arasında bir tercih yapabiliyorsunuz. Eğer küçük dosya boyutları elde etmek istiyorsanız H.265’i seçebilirsiniz. H.264 ise daha büyük dosya boyutları oluşturuyor. Ancak çok daha geniş bir oynatma uyumluluk desteğine sahip.

Sonuç olarak Huawei Mate 20 Lite modelinin kamera özellikleri, güzel fotoğraflar çekmek için çok pahalı telefonlara ihtiyacımız olmadığını gösteriyor. Özellikle kameranın yapay zeka özellikleri, serideki daha donanımlı model olan Mate 20 Pro’dan geri kalmıyor.

İlginizi Çekebilir: Huawei Mate 20 Pro, Fotoğrafları Yapay Zeka İle Güçlendiriyor