Xiaomi, Dört Tarafı Kavisli Ekranlı Telefon Geliştirebilir

In Haber, Mobil by Ruşen GöbelLeave a Comment

Xiaomi’nin aldığı patentler, şirketin gelecek nesil telefon planları hakkında fikir veriyor.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, yeni patent başvuruları yaptı. Gelecek nesil akıllı telefonların katlanabilir olacağı konuşulurken, Xiaomi’nin patentleri daha çok güncel telefon tasarımlarını iyileştirme odaklı olduğu görülüyor.

Bu patentlerden birinde, ekranlarda çentik yerine 2 tane kamera deliğine yer verildiği dikkat çekiyor. Kamera deliklerinin yerleşimleri ise oldukça ilginç. Bu patent için kullanılan çizimlerin birinde, deliklerin bildirim bölümünün kapatmayacak şekilde hemen altına, iki kenara yaslanmış olduğu görülüyor.

Diğer çizimde ise bildirim bölümünde, köşelere çok yakın bir şekilde yerleştirilmiş. Son görselde ise tüm sensörlerin ve kameraların noktacıklar halinde, sade bir şekilde ekrana yerleştirildiği görülüyor.

Açıkçası ilk iki görseldeki kamera yerleşimleri çok işlevsel durmuyor. Fakat son görsel, ekranda sadece birkaç küçük noktayla tüm çentik problemini çözüyor. Görüntüyü pek bozmadığı da aşikar.

Xiaomi’nin başvurusunu yaptığı bir diğer patent ise ekranın kendisini konu alıyor. Üst seviye Samsung akıllı telefonlarda uzun süredir sağ ve sol tarafları kavislendirilmiş ekranlar kullanılıyor. Xiaomi’nin patenti, bu kavisleri dört kenara uyguluyor. Böylece ön yüzeyin tamamı ekrana ayrılmış oluyor.

Burada kafalarda soru işareti oluşturan şey ise köşeler. Kağıt gibi ince yapıdaki AMOLED panelleri bükerek, iki yanını kavislendirmek mümkün. Fakat köşeleri de kapsayacak şekilde dört tarafa doğru kavislendirmek, çok daha farklı yöntemlerin kullanılmasını gerektirecektir. Bu patentlerdeki fikirlerin, Xiaomi’nin 2019 veya 2020’de tanıtacağı telefonlarda kullanılması bekleniyor.