Rusya İnternetin Fişini Çekmeyi Deneyecek

In Haber by Berker Güngör4 Comments

Rusya önümüzdeki haftalarda ülkedeki internetin gezegenin kalanından bağımsız çalışıp çalışmayacağını deneyecek.

Bir süre önce Rusya’da parlamentonun önüne gelen bir yasa tasarısı, ülkedeki internet erişiminin gerektiğinde Dünyanın geri kalanından yalıtılabilmesi için gerekli önlemlerin alınmasını öngörüyordu. Her ne kadar Putin henüz tasarıyı imzalamamış olsa da, ülke genelinde bu konudaki çalışmalar uzun zamandır sürüyor.

Ulusal Dijital Ekonomi Programı kapsamında yürütülen bu çalışmalar, Rusya’daki internet alt yapısının gerektiğinde gezegenin geri kalanından yalıtılmış ve bağımsız olarak ayakta kalabilmesini öngörüyor. Ayrıca tüm ülke içindeki internet erişiminin de, kontrol ve sansürden sorumlu devlet kurumu olan Roskomnazor üzerinden geçirilerek yapılması planlanıyor.

Rusya’nın tüm telekom şirketleri ve servis sağlayıcıları da bunun için gerekli altyapı yatırımlarını, devlet desteğini de alarak yapıyorlar. Bu proje sayesinde Rusya’da devlet internet erişimi üzerinde tam sansür ve kontrol kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca dışarıdan gelecek ciddi bir siber tehdide karşı gerektiğinde ülkenin bu sayede savunulması da planlanıyor.

Her ne kadar ülke çapında bu konudaki çalışmalar yıllardır sürüyor olsa da, şimdiye kadar tam anlamıyla bir deneme yapılmamış. Bu yüzden de kimse düğmeye basıldığında ne olacağından emin değil. Bunun ilk denemesi ise önümüzdeki haftalarda resmen yapılacak.

Henüz deneme için bir tarih belli değil. Ancak bu deneme esnasında Rusya’da internet erişiminin ülke dışına tamamen kapatılması planlanıyor. Bu esnada ülke içindeki internet erişiminin de kesintisiz devam etmesi amaçlanıyor. Denemenin sonucuna göre Putin’in bekleyen tasarıyı imzalayıp resmen devreye sokması bekleniyor.