Biznet Bilişim, Siber Güvenliğin Gelecekteki Trendlerini Anlattı

In Bülten, Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Siber güvenlik alanının önemli bir küresel oyuncusu olmayı hedefe koyan Biznet Bilişim, 2019 yılına Deloitte Teknoloji Fast 50 listesine 4. kez girme başarısı göstererek başladı.

Biznet Bilişim, 2018 değerlendirmelerini, 2019 öngörülerini ve siber güvenliğin gelecekteki trendlerini içeren bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Biznet Genel Müdürü Serdar Yokuş ve Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Terzioğlu katıldı.

Biznet Bilişim’in, 2000 yılında, kurumların bilgi güvenliği ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla kurulduğunu vurgulayan Genel Müdür Serdar Yokuş; bu süre içinde, IT, OT ve IoT bütünsel siber güvenlik yaklaşımıyla, entegrasyon, danışmanlık ve denetim hizmetleri sunan, 100’e yakın yetkin siber güvenlik uzmanını istihdam eden, 300’den fazla müşterisi olan ve 25’ten fazla üretici ile iş ortaklığı yapan lider siber güvenlik entegratörüne dönüştüklerini ifade etti.

Konuşmasının devamında, 18 yıllık bu başarı öyküsünün kilometre taşlarına değinen Yokuş, özetle şunları söyledi: “Bu 18 yıl içerisinde, yazılım geliştirme konusunda ciddi yatırımlar yaparak, finans sektörünün kullanmaya başladığı bilgi güvenliği yönetim yazılım ürünü ISMart ve yerel pazarda lider e-imza kütüphanesi Signart ürünlerini geliştirdik. Geçen yıl yeni nesil zafiyet yönetimi çözümü olan Bizzy’yi yerel pazara sunduk ve kısa sürede pek çok referans müşteri elde ettik. Son dört yılda net satış gelirlerini en hızlı artıran 50 teknoloji şirketini belirlemeyi amaçlayan Deloitte Teknoloji Fast 50 listesine tam 4 kez girmek gibi önemli başarıya imza atarak, sektörde lider siber güvenlik entegratörü konumuna geldik. 2009 yılında İstanbul ofisimizi açtık. Başka ifadeyle Türk ekonomisinin kalbindeki 10. yılımız bu. 2011 bizim için başka önemli yıllardan birisi oldu. Sayın Faruk Eczacıbaşı, şirketimizin yüzde 51’ini satın alarak Biznet’e ortak oldu. Başka bir ifadeyle, siber güvenlik alanının ve Biznet’in geleceğine güvenerek yatırım yaptı. Geçen yıl ise geri kalan hisseleri de satın alarak, şirketimizin yüzde 100’üne sahip oldu.”

Siber güvenlik 2019 ve gelecek trendleri

Geleceğin siber güvenlik trendlerine de değinen Terzioğlu, çok yakından izledikleri küresel trendleri yerel pazara doğru şekilde uyarlamaya çalıştıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: “Tüm bu yeni gelişmeleri Türkiye pazarının dinamiklerini de göz önünde bulundurarak yerelleştiriyoruz. Bizim yönetilebilir hizmetler dediğimiz, uluslararası alanda “Managed Services” olarak bilinen olgu, geleceğin trendleri arasında önemli bir yerde duruyor. Security Operations Center bu başlığın altına giriyor. Bizim için de stratejik alanlardan birisi bu. Bir başka önemli konu da, “Olay Müdahalesi – Incident Response”. Bir güvenlik ihlali tespit edildiğinde yapılacak ilk iş, buna nasıl müdahale edileceğini bilmektir. Eğer bir müdahale süreci tanımlı değilse mutlaka tasarlanmalı ve işletilmelidir. İşte tüm bu süreçle ilgili tasarım danışmanlığı, uygulama ve etkinlik analizi hizmetleri vermek önemli trendlerden birisi. Diğer önemli bir alan da IoT (Nesnelerin İnterneti) güvenliği tarafı, çünkü sanal dünya her geçen an genişliyor. KVKK’nın önemi ise her geçen yıl artacak. Elbette EKS siber güvenliği ve ulusal siber güvenlik stratejileri, geleceği kritik bir şekilde belirleyecek trendler. Ama tüm bunların ötesinde geleceğin en önemli trendi bizce; “Secure by design”dır. Yani siber güvenlikte uçtan uça mimari tasarım, danışmanlık ve uygulama stratejisidir.”