Anasayfa İş Optoma LH200 Projektör İncelemesi

Optoma LH200 Projektör İncelemesi

Taşınabilirlik ve yüksek parlaklık isteyen profesyonel kullanıcılar için tasarlanmış olan Optoma LH200 projeksiyon cihazını detaylı olarak inceledik.

Optoma profesyonel sinema çözümlerinden, ev ve iş kullanımına kadar geniş bir yelpazede projeksiyon ve ses çözümleri sunan bir marka. Coretronic Group’un bir parçası ve bu grup en büyük DLP üreticileri arasında yer alıyor. 1992’de kurulmuş grubun 2016 satışları 2 milyar doların üzerinde gerçekleşmiş.

Bu videoda incelediğimiz Optoma LH200 modeli, taşınabilir bir iş projektörü. İş için kullanılan projeksiyon cihazlarında öne çıkan noktalar bağlanabilirlik ve parlaklık oluyor. Özellikle de taşınabilir projeksiyon sınıfı cihazların kolay taşınabilmesi, dahili bataryası olması ve kurulduğu yere göre kenar düzeltmesinin kolay olması önemli.

Çünkü bu tarz cihazlar genellikle bir satış ya da eğitim ekibi tarafından kullanılır. Gidilen yerde ekran ya da projeksiyon var mı, yok mu buna bakmaya gerek kalmadan sunumlar geniş bir ekran sunacak şekilde yapılabilir. Bu işi belki bir dizüstü bilgisayar da görebilir, ancak projeksiyon cihazları özellikle kalabalık bir toplantı salonunda ya da derslikte, en arkada oturan katılımcıların dahi sunumu görebilmesini sağlayan ürünlerdir.

Optoma LH200 bu ihtiyaçların ne kadarını, nasıl karşılıyor buna bakalım:

Çözünürlük: Full HD 1920×1080 piksel
Parlaklık: 2000 Lümen
Dahili Batarya: Var
Pil Ömrü: 2.5 saate kadar.
Kenar düzeltme ve ayar: Otomatik Keystone ve 4 köşe ayar.
Kablosuz sunum: Ayrı aksesuar olarak satılıyor.

Optoma LH200’ün kutusu oldukça küçük. İçinde taşıma çantası, adaptör, uzaktan kumanda, kumanda için 2 adet AAA pil, gerekli belgeler ve tabii ki projektör var. Taşıma çantası şık ve kullanışlı. Adaptörü ise küçük bir laptop adaptörü boyutlarında.

Projektörün kendisi 278x191x54 mm ölçülerinde ve 2.2 kg ağırlığında, yani ortalama bir dizüstü bilgisayardan biraz daha ağır. Ancak cihazın içinde kendi bataryası olduğu düşünülürse, bu ağırlık gayet makul bir seviyede denebilir.

LH200 projeksiyon cihazı PC ve Mac uyumlu. Üzerinde 2 adet HDMI portu var. Bir adet USB-A kablosuz bağlantı adaptörü için özel port, bir adet USB-A 1.5 Amper güç veren port ve 3.5 mm ses çıkış jakı mevcut. Genel olarak cihazın tasarımı çok derli toplu. Siyah renkte, kasanın arka kısmında havalandırma ızgarası ve giriş çıkış portları, bunların yanında da güç adaptörü girişi ve açma kapama tuşu yer alıyor.

Ön kısımda bulunan lensin gövde içine gömülü bir yapısı var. Bu da lensi darbelerden koruyan bir tasarım. Ayrıca lens kapağı da sürgülü olarak tasarlanmış. Kapağı gittiğiniz yerde unutmamanız, kolayca ve hızlıca kurup kaldırabilmeniz için uygun bir yapısı var. Bu detayları hayli profesyonelce bulduk ve beğendik.

Projeksiyonun üzerinde kontrol tuşları ve IR alıcısı var. Uzaktan kumandası ise derli toplu ve az sayıda tuşa sahip. İster tuşları, ister kumandayı kullanması kolay.

Bu cihazda LED ışık kaynağı kullanıyor. Bu LED lambaya biçilen kullanım ömrü 30.000 saat olarak belirtilmiş. Bu da cidden çok uzun bir kullanım ömrü demek oluyor.

Optik değerlere baktığımız zaman:

Atım Oranı: 1.2:1
Projeksiyon mesafesi: 0.49 m – 2.97 metre
Zoom: Sabit
Odak Uzaklığı: 12.64 mm
Yatay düzeltme: +/-20 derece
Dikey Düzeltme: +/-30 derece

Cihazın son derece sessiz çalıştığı dikkatimizi çekti, ses seviyesi 30dB ve bu çok iyi bir değer. FHD, UXGA, SXGA, WXGA, HD, XGA, SVGA, VGA, Mac görüntü girişleri HDMI portu üzerinden destekleniyor. Eski kurumsal PC’lerde halen karşımıza çıkabilen VGA bağlantısını kullanmanız gerekirse, bunun için bir dönüştürücü kullanmak gerekecektir. Çünkü cihaz üzerinde ayrıca bir VGA portu bulunmuyor.

OSD menüsüne baktığımızda Türkçe dil desteği olduğunu görüyoruz. Kullanırken burada çok fazla ayar olmadığı da dikkatimizi çekiyor. Büyük ve sabit projeksiyon cihazları aşırı yüksek irtifalarda kullanıma uygun olsa da, bu modelde 3000 metre sınırı var. Yine kullanırken 2x4W hoparlörlerden ses alabiliyoruz. Sunumlar için ayrı hoparlör taşımadan video izletmek kolay.

DLP projeksiyon teknolojisi sayesinde FHD çözünürlükte görüntü kalitesi oldukça iyi. DLP yani Digital Light Processing, Texas Instruments tarafından geliştirilmiş bir teknoloji. Doğrudan mikroçipin üzerine yerleştirilen ufak aynaların hareketiyle ışığı yansıtıyor.

2000 lümen parlaklık değeri düşük ışıklı, normal ofis aydınlatmalı ortamlarda da kullanılabilmesini sağlıyor. Tabii piyasada 3000 lümen üstü seçenekler de var. Ancak bunların taşınabilirlikleri çok daha düşük ve dahili bataryaları yok. LH200 ise kendi sınıfı için oldukça parlak.

200.000:1 kontrast değeri ile karşıtlık değeri iyi, perde olmadan duvara yansıttığımızda bile iyi bir sonuç elde ettik. Yakın mesafeden en küçük 18.6 inç, en uzak sağlıklı kurulumda ise 111.8 inç boyutlarında bir ekran görüntüsü elde edebilirsiniz.

Optoma LH200 taşınabilir bir iş projeksiyonu olarak tasarlanmış. Ancak biz son kullanıcı yaklaşımıyla bu cihazla hem film izledik, hem de oyun oynadık. Oyunlarda Input Lag dediğimiz giriş gecikmesi biraz yüksek, bunu oynarken hissetmek mümkün. Ancak sinema performansı taşınabilir bir projeksiyondan beklediğimizin çok üzerinde.

Full HD çözünürlüğün ötesinde renk kalitesi de iyi. Farklı ortamlar için, duvar rengine göre OSD ayarları olması da çok yararlı. Projeksiyon perdesi olmayan ortamlarda da kullanımın göz önüne alındığı çok açık. Bu da görüntüyü mavi ya da sarı bir duvara yansıttığınızda renklerin bozulmasını engelliyor. Ancak elbette ofisinizde kullanırken bir projeksiyon perdesi alırsanız hem daha profesyonel duracak, hem de daha kaliteli görüntü elde edeceksiniz.

Optoma LH200 taşınabilir projeksiyon cihazının Türkiye satış fiyatı inceleme tarihinde 7000 TL civarındaydı, yani 1300 USD. Peki bu fiyata değer mi? Eğer projektörü sabit kullanacaksanız, bütçeyi artırıp 4K modellere bakmak daha mantıklı. Yine sabit kullanım için çok daha iri olan ancak 4500-5000 TL seviyelerine sunulan kaliteli Full HD modeller de mevcut.

Öte yandan salt taşınabilirlik önemli, ancak o kadar bütçem yok, diyenler için daha düşük parlaklıkta taşınabilir alternatifler de mevcut. Bu yüzden LH200’ün sizin için doğru projeksiyon olması, bu taşınabilirliğin yanında yüksek parlaklık sunmasının da çok önemli olmasına bağlı. LH200 özellikle taşınabilirlik ve bataryanın ön plana çıktığı koşullarda kullanmak için mantıklı bir ürün.

Optoma LH200 özellikle taşınabilir bir projeksiyonda kompakt boyutları, taşınabilirliği, dahili bataryayı ve 2000 lümen parlaklığı aynı tasarımda birleştirdiği için öne çıkan bir projektör. Özel ihtiyaçları olan bir kullanıcı grubuna, farklı koşullarda başarıyla hizmet edecektir.