Anasayfa Haber Activision Blizzard, 800 Kişiyi İşten Çıkarıyor

Activision Blizzard, 800 Kişiyi İşten Çıkarıyor

Activision Blizzard içine düştüğü sıkıntının çaresini işten çıkarmalarda buldu.

Blizzard, geçtiğimiz Ekim ayında düzenlenen Blizzcon’dan bu yana büyük problemlerle karşı karşıya. Oyunları için aldığı kararlarla “müşterilerini” kızdıran şirket, sonrasında finans direktörünü kaybetmişti. Bu süreçte Activision-Blizzard’ın hisseleri de %50’den fazla değer kaybetmişti.

2018’in 4. çeyreği için yapılan finans duyurularında, Activision-Blizzard’ın 2018’de gelir rekoru kırdığı duyuruldu. 7,5 milyar dolar gelir elde eden şirket, bir önceki yıla göre gelirini %6 artırmayı başardı. Şirketin en kötü dönemini geçirdiğini düşündüğümüz 4. çeyrekte ise rekor kırıldığı öğrenildi. 2,24 milyar dolar gelir beklenirken, 2,38 milyar dolar gelir elde edildi. Bunda Call of Duty: Black Ops 4’ün payının büyük olduğu belirtildi.

Rekor kırılsa da potansiyel daha büyük

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, potansiyelin aslında daha büyük olduğunu söyledi. Beraberinde alt şirketleri Activision ve Blizzard’ın işleyişlerinde büyük değişiklikler yapılacağı belirtildi. Bu iki şirketten toplam 700 – 800 kişi işten çıkarılıyor. Bu da iş gücünün %8’ine denk geliyor.

Blizzard CEO’su Allen Brack’ın yaptığı açıklamaya göre işten çıkarılanlar arasında doğrudan oyun yapımıyla alakası olan kimse yok. Daha çok şirketlerdeki yan görevlerde değişiklikler yapılıyor. Bu yapılandırma sonucunda işten çıkarılanlara farklı biçimlerde destek olunduğunu da belirtti.

Bu yıl “büyük oyun” yok

Bir diğer açıklamaya göre Blizzard, bu yıl büyük bir oyun çıkarmayacak. 2019’da muhtemelen yalnızca WarCraft 3 Reforged, World of WarCraft Classic ve Hearthstone’un 3 yeni ek paketi çıkacaktır.

Şirket, 2019’u daha çok yeni yapılandırma için geçiş yılı olarak değerlendirecek. Ayrıca oyun geliştirmeye yapılan yatırımlar da artacak. WarCraft, OverWatch, Hearthstone ve Diablo oyun geliştirme ekipleri %20 büyütülecek. Ekibi büyütülecek oyunlar arasında Heroes of the Storm ve StarCraft maalesef bulunmuyor.

Yaklaşık 800 kişi Blizzard’daki işini kaybetmiş olsa da açıklanan hedefler, oyuncuların memnuniyetini artıracak gibi görünüyor. Bu geçişin etkilerini ancak 2020’de ve sonrasında görebileceğimizi düşünüyoruz.