AMD 2400G ve GT1030 2GB GPU Karşılaştırması

In Video by Çağan Çelik4 Comments

AMD 2400G APU ile Nvidia GeForce GT 1030 ekran kartı arasında ne kadar performans farkı var? Bellek miktarı, kanal sayısı ve frekansı ne kadar etkili? Bu örnek testlerle dahili veya harici GPU seçeneklerinizin artıları ve eksileri hakkında daha iyi bilgi sahibi olacaksınız…

Technopat’ta daha önce AMD Ryzen 2400G APU’sunu incelemiştik. Nvidia GeForce GT 1030 bir ekran kartı, Ryzen 2400G ise içerisinde grafik yongası bulunan bir işlemci. Bu videoda ise bu APU’yu Nvidia’nın GT1030 2 GB ekran kartıyla oyunlarda karşılaştıracağız.

İsterseniz her iki GPU’nun özelliklerine kısaca değinelim.

Özellikler AMD Ryzen R5 2400G NVIDIA GT 1030 2GB
Grafik belleği Sistem belleğini kullanıyor 2GB GDDR5
Bellek bant genişliği Tek ya da çift kanal sistem belleği kullanımına bağlı olarak 64 veya 128 Bit 64 Bit
Shader sayısı 704 stream çekirdeği 384 CUDA çekirdeği
Çekirdek çalışma frekansı 1250Mhz 1468Mhz
Bellek çalışma frekansı 2133 – 3200 Mhz 3000

GT1030’un kağıt üzerindeki avantajı bünyesinde dahili 2GB GDDR5 bellek barındırması. APU ise bildiğiniz üzere sistem belleğini kullanıyor, dolayısıyla en iyi şartlarda DDR 3200 civarı hızları kullanabiliyorsunuz.

Test sistemimizde MSI’ın B350I PRO AC Mini ITX anakartını kullandık. Soğutucu olarak 2400G’nin kutusundan çıkan AMD stok soğutucusunu tercih ettik. Güç kaynağımız Coolermaster V750 idi. Kullandığımız GT1030 MSI’ın LP yani Low Profile OC isimli 2GB’lık bir modeli. GT1030 için ayrı bir Intel sistem kullanmadık, sadece APU’yu iptal edip aynı sisteme taktık.

Az önce de değindiğimiz gibi APU, sistem belleğini kullanıyor. Dolayısıyla çift kanallı ve yüksek hızlı bellek kitleri kullanmak APU tercih ederken daima yararınıza olacaktır. Bu arada yüksek frekanslı DDR4 belleklerin maliyetli olduğunu belirtelim. Biz test sistemimizde Gskill’in AMD sistemler için özel olarak tasarladığı Flare X 3200Mhz CL14 kitini kullandık.

Oyun Testlerimizi 1080p çözünürlükte genellikle orta veya düşük ayarlarda yaptık.

GT1030 ve 2400G’nin hitap ettiği kitle en yüksek çözünürlükte ve en yüksek detaylarda, son çıkan oyunları oynamak isteyen hardcore bir kitleden öte 1080p veya altı çözünürlükte daha çok Counter Strike, Dota2,  Leage of Legends gibi oyunlara ilgi duyan bir kitle olduğu için testlerimiz arasına bu oyunları eklemenin faydalı olacağını düşündük. İsterseniz Dota 2 testimizle başlayalım.

Oyunlar Ryzen R5 2400G GT1030 2GB
PUGB 27 FPS 31 FPS
Dota 2 66 FPS 80 FPS
Middle Earth:Shadow of War 37 FPS 34 FPS
Warhammer II Savaş 27.8 FPS 29.1 FPS
Warhammer II Strateji 30.1 FPS 31.5 FPS
CS:GO 103 FPS 106 FPS
AC Origins 30 FPS 31 FPS
Farcry 5 30 FPS 27 FPS
Tomb Raider 28.54 FPS 29.56 FPS

RAM Hızının Önemi

Her ne kadar biz ideal olan 3200Mhz CL14 ram kullansak da bazı kullanıcılar daha yavaş belleklerle APU kullanmayı deneyecekler ve bu durumda belli bir oranda performans kaybı olacak. Bunu resmetmek adına bellek hızını 2666Mhz’e çekip testlerimizden iki tanesini tekrar ettik.

3200Mhz bellek hızıyla AC Origins ve FarCry 5’te 30FPS elde eden 2400G 2666Mhz’de sırasıyla 27 ve 26FPS’ye düştü. Yani %13 ve %10’luk kayıplar yaşamış olduk.

Sonuç Değerlendirme: Eksiler Arasında Seçimler

Eğer kullandığınız bellek kiti 3200Mhz veya üzeri hızlardaysa AMD 2400G APU 1080p çözünürlükte Orta ayarlarda pek çok güncel oyunu akıcı şekilde oynatabiliyor. Ancak yüksek bellek fiyatları kullanıcıları malesef daha yavaş ve daha az kapasiteli belleklere itiyor. Ayrıca her yüksek hızlı bellek her anakart ile stabil çalışmayabiliyor.

Nvidia GT1030 testlerimizin çoğunda 2400G’yi 3200Mhz bellek hızında dahi geride bırakmayı başardı. 2666Mhz veya altı hızlarda bellek tercih edilmesinde ise aradaki performans farkının daha da açıldığını zaten gösterdik.

Yazılımlar

Performans farkı haricinde bazı yazılımsal kısıtlamalar da göze çarpıyor. Örneğin Nvidia her düzenli sürücü güncellemeleri çıkarırken AMD APU’lar için yılda 4 defa sürücü güncellemesi  yayınlayacağını duyurdu. Sürücülerle birlikte gelen yazılımların sunduğu özellikler bakımından her iki sistemin de kısıtlamaları olduğunu görüyoruz.

Örneğin GT 1030’da Geforce Experience’in sunduğu ve ekranınızı kaydetmeye yarayan ShadowPlay özelliği çalışmıyor. Benzer işlevi olan AMD ReLive özelliği de APU’da mevcut değil. İki hesaplı çözüm de bu açıdan eksik.

PCIe

Eğer sisteminizi geleceğe dönük toplamak istiyorsanız APU’lar bu noktada da bir kısıtlamaya sebep olabilir. Zira APU tabanlı sistemlerde fiziksel x16 PCI-Express portu maksimum x8 hızda çalışabiliyor. Intel ve Nvidia tabanlı bir sistemde ise x16 hızda kullanmanızın önünde hiçbir engel yok. Bu elbette teorik, APU sistemin x8 PCIe portunun performansını kısıtlayacağı durumlarla karşılaşmak o kadar kolay değil, ancak yine de sizlere bu bilgiyi aklınızın bir köşesinde tutmanız faydalı olacaktır.

RAM Kısmak

Son olarak eğer bütçeniz gerçekten kısıtlıysa tek 8 GB’lık bellek modülüne düşmek isteyebilirsiniz. Ancak bu durumda 2GB’ın APU tarafından kullanılmasıyla elinizde sadece 6GB sistem belleği kalacaktır ve bu boyut güncel uygulamalar için biraz yetersiz kalır. Özellikle yeni oyunlarda 8 GB RAM kullanımının üzerine çıkıyoruz.

Piyasada kötü tasarlanmış sayısız entegre grafikli sistem ucuz olsun diye tek kanal ve düşük frekans RAM kullanıyor. Kimisi bilinçsiz, kimisi bilinçli olarak kullanıcılara bunları sunuyor ancak kullanıcılara pek bilgi vermiyor oysa kullanıcıların bunu da bilmesi gerekiyor. Sonradan eklerken RAM uyumsuzluğu yaşama ihtimali ya da geçen zamanla birlikte piyasada uyumlu RAM bulamama ihtimali var.

Güç Kaynakları

Son olarak hesaplı sistemlerde en çok bütçenin kısıldığı yer olan güç kaynağı oluyor. Ancak özellikle frekansı yüksek hesaplı işlemcilerde ucuz güç kaynakları ani düşüşlerde ve sistem kapanmalarında rol oynuyor.

Hazır entegre sistemlerde “muadil” güç kaynaklarına, incelemesi, testi hiç bulunmayan, sadece satıcılar tarafından paylaşımları yapılan ve global olarak hakkında bilgi de göremediğiniz markalara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Hem ülkemizde, hem dünya çapında bakkal sistemlerinin ortak noktası yeni nesil “Gaming” isimlendirmelerine, abartı etiketlere, renklere ve süslemelere sahip, ancak iç aksam olarak hurda diyebileceğimiz güç kaynağı kullanılması oluyor. Olan markaların iyi modellerini ayırmaya çalışırken, bazen orada bile sorun yaşarken bir de pıtırak gibi çoğalan markalar, kalitesiz ürünlerin piyasayı doldurması için duman perdesi oluşturuyor.

Kullanıcı olarak bütçe olmadığında hepimiz ucuz PSU aldık, kimi zaman şansa arızasız kullandık, kimi zaman da PSU’yu patlattık ama bu yine de bilinçli olmamız gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

Her halükarda hesaplı sistem toplarken bir noktada eksik kalmak kaçınılmaz. Nereden kısıp hangi eksiye katlanacağınızı planlamak ise size kalmış.