Nvidia GeForce GTX 1660 Ti Modelinin 3 GB Sürümü Çıkarılabilir

In Haber by Ruşen Göbel2 Comments

Nvidia’nın yeni orta seviye ekran kartında 3 GB bellek seçeneğinin de bulunacağı söyleniyor.

Nvidia’nın içinde Ray Tracing desteği bulunmayan fakat Turing mimarisiyle geliştirilen ekran kartlarını piyasaya süreceği söyleniyordu. İlk önce “GTX 1100 serisi” olacağı iddia edilen bu serinin, GTX 1660 adına sahip olacağı anlaşılmıştı.

Geçtiğimiz hafta GeForce GTX 1660 Ti modelinin neredeyse tüm teknik özellikleri sızdırılmıştı. Sızdırılan özelliklerde kartın 12 Gbps hızında çalışan 6 GB kapasiteli GDDR6 belleklerin kullanılacağı belirtiliyordu.

Ardından da pek çok marka bu seriden kartlarının haberini vermeye başladı. Ancak görünüşe göre Nvidia bu kartın adında “Ti” ekinin kullanılmasına rağmen daha düşük bellek seçeneği de sunacak. İddiaya göre bu kartın 3 GB bellekli sürümü de piyasaya çıkacak.

Asus’un Avrupa Ekonomik Komisyonu’na yaptığı başvuruyla ortaya çıkan kart isimleri, GTX 1660 Ti modelinin 3 GB bellekli sürümlerinin de çıkacağını gösteriyor.

GTX 1660 Ti 6 GB modellerin yurtdışında 279 dolar gibi bir fiyat etiketiyle satılacağı konuşuluyor. 3 GB modellerin ise 229 dolara satılabileceği tahmin ediliyor.

RTX teknolojisi bulunmayan GTX 1660 Ti’da, 3 GB bellek bir dereceye kadar kullanışlı olabilir. Oyuncuların büyük bir kısmı hala 1080p çözünürlük kullanıyor. 3 GB bellek de bu çözünürlük için belirli oranda yeterli olacaktır.

Bunun ardından GTX 1660 Ti’ın GPU’su olduğu söylenen TU116 yongasının fotoğrafı da ortaya çıktı. Sağ taraftaki TU106 GPU’su, RTX 2060 ve RTX 2070’te kullanılıyor. Sol taraftaki GPU’nun, TU106’nın neredeyse yarı boyutunda olduğu dikkat çekiyor. Bu da GPU içindeki Ray Tracing ve derin öğrenme çekirdeklerinin çıkarıldığına işaret ediyor. Nvidia’nın yeni kartlarını 22 Şubat’ta tanıtacağı tahmin ediliyor.