AMD Tüm Yeni Ürünlerini Aynı Gün Çıkaracak

In Haber by Ruşen Göbel4 Comments

AMD Ryzen 3000 masaüstü işlemcileri, X570 anakartlar ve Navi ekran kartlarının aynı gün duyurulacağı söyleniyor.

2019 yılında ekran kartları ve işlemcilerinde 7 nanometre üretim teknolojisine geçileceğini duyuran AMD’nin yeni ürünleri merakla bekleniyor. Şirket şimdiye kadar veri merkezlerini hedefleyen Radeon Instinct ve Vega mimarisiyle geliştirilmiş olan Radeon VII ekran kartlarını piyasaya sürdü.

AMD’nin geçtiğimiz yılın sonlarında duyurduğu Ryzen 3000 serisi işlemciler ise yalnızca dizüstü bilgisayar için geliştirilmiş modeller içeriyor. Şirket henüz Ryzen 3000 masaüstü işlemcilerini tanıtmış değil.

Ortaya atılan bir iddiaya göre AMD, Ryzen 3000 masaüstü işlemcilerini, PCIe 4.0 destekli X570 yongasetini ve oyuncuları hedefleyen Navi mimarili 7 nanometre ekran kartlarını 7 Temmuz 2019’da piyasaya sürecek. Bu tarihin ürünlerin piyasaya sürülme tarihi olduğunu belirtelim. Tanıtım ise muhtemelen 7 Temmuz’dan önce yapılabilir.

Sızdırılan takvimde, Threadripper 3000 ve Ryzen 3000 serilerinin yeni ürünlerinin 7 ve 14 nanometre teknolojileriyle üretileceği görülüyor. Çekirdekler 7 nanometre teknolojisiyle üretilecek ve giriş çıkış bağlantılarını yöneten yardımcı yonga 14 nanometre olacak.

Nisan ayında ise G ve GE serisi APU’ların piyasaya çıkacağı görülüyor. Zen+ mimarisiyle üretilecek olan bu APU’larda 12 nanometre teknolojisinin kullanılacağı belirtiliyor. Tablonun sızdırılmış olduğunu ve bilgilerin yanlış olabileceğini de hatırlatalım. Eğer tablo doğruysa, 28 Mayıs’ta başlayacak olan Computex fuarında tüm bu ürünlerin tanıtımını görebiliriz.