Anasayfa Haber Huawei Mate 20 Pro’nun Şarjı Ne Kadar Gidiyor?

Huawei Mate 20 Pro’nun Şarjı Ne Kadar Gidiyor?

Akıllı telefonların şarj konusunda da iyi performans sağlaması gerekiyor. Peki Mate 20 Pro bu konuda nasıl?

Huawei Mate 20 Pro, piyasaya sürüldüğünde özellikle üç lensli kamera donanımıyla büyük ilgi çekmişti. Ancak Mate 20 Pro’nun öne çıktığı başka bir konu da şarj konusundaki performansı.

Huawei Mate 20 Pro’nun batarya kapasitesi tam 4200 mAh. Rakipleriyle pil kapasitesi konusunda bir kıyaslama yapacak olursak şöyle bir liste çıkarmak mümkün:

  • Samsung Galaxy Note 9: 4000 mAh
  • OnePlus 6T: 3700 mAh
  • Samsung Galaxy S9+: 3500 mAh
  • Apple iPhone XS Max: 3179 mAh
  • Google Pixel 3 XL: 3430 mAh
  • LG V40 ThinQ: 3300 mAh
  • Xiaomi Mi Mix 3: 3200 mAh

Kısacası, rakipleri arasında en yüksek pil kapasitesine sahip cihaz, Mate 20 Pro denebilir Öte yandan tabii ki bu kapasitenin doldurulması da önemli. Bir telefonun pil kapasitesi iyi olabilir ama dolum hızı yavaş ise bu kapasite çok da kullanışlı olmayacaktır.

Testler esnasında Huawei Mate 20 Pro bu konuda da başarılı oldu. Bu kadar büyük bir kapasiteyi hızla doldurmak için tam 40 Watt’lık bir şarj adaptörünü de kutu içerisinde kullanıcılara sunan Huawei, Mate 20 Pro’nun yarım saatte %70 kapasiteye kadar, 1 saatte de tamamen dolmasını mümkün kılmış.

Günlük kullanımda ne kadar dayanıyor?

Bir telefonun batarya kapasitesi ne kadar yüksek olsa da, günlük kullanım yoğunluğu enerji tüketimine doğrudan etki eden en önemli unsur. GPS’in devamlı açık tutulması, WiFi bağlantısının devamlı uyanık tutulacak şekilde ayarlanması gibi detaylar arka planda enerji tüketimini artırıyor.

Bunun dışında tabii ki kullanıcının alışkanlıkları da önemli. Telefonu gün boyu sıkça video izlemek, internet sitelerini ziyaret etmek, müzik dinlemek için kullanıyorsanız, bunun da ciddi miktarda batarya tüketeceğini hatırlamak gerekiyor. Özellikle gelişmiş grafikleri olan ve internet bağlantısını kullanan modern multiplayer oyunların da bolca elektrik tüketeceğini unutmamak lazım.

Huawei bu konuya çözüm getirmek için sadece batarya kapasitesini yüksek tutmakla yetinmemiş. Mate 20 Pro gün boyu kullanıcının hareketlerini izliyor ve enerji tüketimini kontrol altında tutuyor. Belirli bir süre kullanılmayan uygulamalar kapatılıyor, böylece arka planda enerji tüketmelerine izin verilmiyor.

Günlük kullanımda telefonu elimizden düşürmediğimiz zamanlarda bile, günü ortalama %20 şarj seviyesinde tamamlamak mümkün oldu. Gün içinde sık sık kısa videolar izlemek, arada biraz müzik çalmak, devamlı e-posta ve yazışmaları kontrol etmek, sık sık internette gezinmek, telefonla konuşmak gibi pek çok işi devamlı yaptığımızda bile gün sonuna kadar şarj adaptörünü aramaya ihtiyaç duymadık.

Telefonu gün boyu daha az sıklıkta kullandığımızda ise, bataryanın ikinci günün sonuna kadar dayanabildiğini gördük. Telefonlarını daha geleneksel biçimde kullanmaya alışkın kullanıcıların, tek şarj ile 2 günü rahatlıkla çıkarabileceklerini düşünüyoruz.

Sonuç olarak Huawei Mate 20 Pro’nun batarya kapasitesi ve enerji kullanımı açısından halen piyasadaki telefonlar arasında en iddialısı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Huawei’nin kullandığımız diğer bazı modellerinde de bataryanın çabucak bitmemesi dikkatimizi çekmişti. Ancak Mate 20 Pro bu konuda Huawei’nin diğer telefonlarını da geçmeyi başarıyor.

İlginizi çekebilir: Huawei Mate 20 Pro Batarya Ve Şarj Özellikleri