Anasayfa Haber Marriott Müşterileri Çalınan Bilgilerini Kontrol Edebilecek

Marriott Müşterileri Çalınan Bilgilerini Kontrol Edebilecek

Marriott’a ait otellerde konaklayan 383 milyon kişinin bilgileri çalınmıştı. Müşteriler artık hangi bilgilerinin çalındığını öğrenebilecek.

Geçtiğimiz yılın sonlarında hackerlar, Marriott International’a ait Starwood Otel Zincirlerinin rezervasyon veritabanını çalmıştı. Starwood, Türkiye’de de hizmet veren birçok otel zincirinin üst markası. İlk etapta 500 milyon kişinin bilgilerinin çalındığı tahmin edilmiş, daha sonra bu rakam 383 milyona düşürülmüştü.

Elbette 383 milyon bile bu saldırıyı tarihin en büyük siber güvenlik skandalları arasına koymaya yetiyor. Geçmişte Starwood’a bağlı otellerde konaklamış müşteriler de hangi bilgilerinin ele geçirildiğini, özellikle de pasaport numaralarının çalınıp çalınmadığını merak ediyorlar.

Marriott, bu soruları yanıtlamak için OneTrust adlı güvenlik firmasıyla iş birliğine gitmiş. Daha önce Starwood otellerinde kaldıysanız bu sayfaya girip kişisel bilgilerinizi bırakmanız gerekiyor. Ancak bu araç otomatik olarak çalışmıyor. Marriott yetkilileri bilgilerinizi kontrol edip bir süre sonra size dönüş yapıyor ve hangi bilgilerinizin ele geçirildiğini bildiriyor.

Starwood’a bağlı otel zincirleri arasında W Hotels, St. Regis, Sheraton Hotels & Resorts, Westin Hotels & Resorts, Element Hotels, Aloft Hotels, The Luxury Collection, Tribute Portfolio, Le Méridien Hotels & Resorts, Four Points by Sheraton ve Design Hotels yer alıyor.