Uganda Sosyal Medya Vergisi Koyunca Milyonlarca Kişi İnternet Kapattı

In Haber by Toprak Yücel2 Comments

Uganda vatandaşları Facebook, Twitter, Snapchat, WhatsApp gibi 60 sosyal medya platformuna erişmek için vergi ödemek zorunda kaldı.

Temmuz 2018’de Uganda hükümeti tartışmalı bir biçimde sosyal medyaya vergi koymuştu. Sosyal medyayı kullanmak isteyenler, pahalı internet tarifelerine ek olarak günde 200 şilin ödemek zorundalar. Bu da ayda yaklaşık 8,70 TL’ye karşılık geliyor.

Uganda hükümeti, bu vergi gelirleriyle ülke güvenliğine ve elektrik altyapısına yatırım yapacağını açıklamıştı. Ancak hedeflenen vergi gelirinin toplanması çok zor görünüyor.

Ülkenin iletişim altyapısından sorumlu Uganda İletişim Komisyonu’nun son raporuna göre, Temmuz-Eylül 2018 ayları arasında internet abonesi sayısı 16,99 milyondan 13,58 milyona gerilemiş. Yani yaklaşık 2,5 milyon kullanıcı internet aboneliğini sonlandırmış. Mevcut abonelerin ise sadece %50,4’ü sosyal medya vergisi ödüyor. Üstelik bu rakam da giderek azalıyor.

Ugandalıların çoğu sansür yanlısı hükümetin sadece para için değil, ifade özgürlüğünü kısıtlamak için de bu vergiyi getirdiği görüşünde birleşiyor. Ugandalılar bir kısmı, vergi ödemek yerine VPN servislerini kullanarak sosyal medyaya erişiyor. WhatsApp’ın yerini ise şifrelenmiş mesajlaşma uygulaması Signal almış.