Anasayfa Haber Evrendeki Madde Miktarı Daha İsabetli Hesaplanabilecek

Evrendeki Madde Miktarı Daha İsabetli Hesaplanabilecek

Bilim insanları uzaydaki toplam madde miktarının hesaplanmasında yeni bir yöntem geliştirdi.

İnsanlık, evreni ve evrendeki yerini anlamak için uzay araştırmalarını sürdürüyor. Uzaydaki madde miktarı ve oranları, evreni ve evrenin geçmişini anlayabilmemiz için büyük önem taşıyor.

Bu zamana kadar yaptığımız ölçümlerde, evrendeki madde miktarının neredeyse 1/3’ünü hesaplayamıyorduk. Harvard ve Eötvös üniversitelerindeki bilim insanları, bu kayıp maddeleri hesaplamalara dahil edebilmek için yeni bir teknik geliştirdiler.

Geçmişte yapılan araştırmalarda Büyük Patlama sonrası oluşan kozmik tozlar, gezegenler, gazlar ve yıldızlardaki normal ve parlak madde miktarları hesaplanabiliyordu. Fakat bu madde miktarları toplandığında, Büyük Patlama’da oluştuğunu düşündüğümüz maddenin 1/3’ünün nerede olduğunu bulamıyorduk.

Bahsi geçen maddenin henüz yapısını anlayamadığımız Karanlık Madde olmadığını da belirtelim. Yeni araştırmayla bilim insanları, Nasa’nın Chandra X-ray Gözlemevi’ni kullanarak bir kara deliğin yakınlarındaki gaz bulutlarında oksijen bulunduğunu fark etti.

Ekip bu gaz kümelerindeki maddelerin daha önce hesaplanamadığını ve Büyük Patlama üzerinden yapılan hesaplardaki çelişkiye bunun gibi gaz bulutlarındaki maddelerin sebep olabileceğini ifade etti. Ancak bunun doğruluğunun kanıtlanması için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.