Avustralya Parlamentosuna Siber Saldırı Yapıldı

In Haber by Toprak YücelLeave a Comment

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, parlamentonun yanı sıra ülke siyasetine yön veren üç siyasi partinin de saldırıya uğradığını açıkladı.

Scott Morrison, saldırının “sofistike bir devlet aktörü” tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Saldırının sorumlusu henüz tespit edilmemiş olsa da Çin, ABD, İsrail ve Rusya gibi olağan şüpheliler üzerinde duruluyor. Avustralya birkaç ay sonra seçime gidecek. Morrison, “seçime dair herhangi bir müdahale izine rastlamadıklarını” açıkladı. Hassas bilgilerin çalınıp çalınmadığı şimdilik bilinmiyor.

Yetkililer, iki hafta önce gün yüzüne çıkarılan saldırının yalnızca parlamento sunucularını etkilediğini sanmıştı. Araştırmalar derinleşince siyasi partilerin de saldırıya hedef olduğu ortaya çıktı. Temsilciler Meclisi’nde konuşan Morrison şunları söyledi: “Araştırmamız sürerken Liberal Parti, İşçi Partisi ve Ulusal Parti’nin ağlarının da saldırıdan etkilendiğini keşfettik. Avustralya Siber Güvenlik Merkezi herhangi bir verinin çalınıp çalınmadığını henüz belirleyemedi. Konuyla ilgili araştırmalarımız sürüyor.”

Morrison, ülkenin seçim sistemini korumak için yeni önlemler aldıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Avustralya Siber Güvenlik Merkezi, ülkedeki tüm siyasi partilere ve seçimle ilgili kuruluşlara anında teknik destek verecek. Merkez, seçim komisyonlarının yanı sıra tüm eyalet ve bölgelerin siber güvenliğinden sorumlu kişileri bilgilendirdi. Ayrıca uzmanlarımız, dost ve müttefik ülkelerin de bu tür saldırıları tespit edebilmeleri için global antivirüs şirketleriyle çalışıyor.”