Anasayfa Haber Apple Mac Bilgisayarlarında ARM İşlemcilere Geçebilir

Apple Mac Bilgisayarlarında ARM İşlemcilere Geçebilir

Apple’ın ARM tabanlı A serisi işlemcilerini gelecek yıldan itibaren Mac’lerde kullanacağı söyleniyor.

iPhone, iPod Touch ve iPad cihazlarında kullandığı A serisi işlemcilerle oldukça yüksek performans elde eden Apple’ın bir süredir Mac bilgisayarlarında da bu işlemcileri kullanacağı söyleniyordu. Ortaya atılan iddiaya göre bu geçiş önümüzdeki yıl gerçekleşebilir.

Apple, halen bilgisayarlarında Intel işlemcileri kullanıyor. Ancak Apple’ın işlemci konusunda Intel’e bağlı kalmaktan hoşlanmadığı da biliniyor. Ayrıca Apple iPhone’larda 7 nanometre işlemciler kullanılırken, Mac’lerdeki Intel işlemciler hala 14 nanometre. Yani teknoloji konusunda da Apple’ın bazı sıkıntıları var.

Ancak Apple’ın geçiş kararı almasındaki en önemli sebebin, 2016 model MacBook bilgisayarlarda yaşanan sıkıntı olduğu söyleniyor. Intel, Apple’ın rakiplerine 7. nesil işlemcilerini sağlarken, Apple’ın MacBook’ları için bu işlemcileri sağlayamamıştı. Bu da Apple’ın bilgisayarlarının işlemcilerinin bir nesil geride kalmasına sebep olmuştu.

Şirketin bu sebepten dolayı A serisi işlemcilerini Mac’lere de uyarlayacağı söyleniyor. Apple bu sayede Intel’e olan bağlılığından büyük oranda kurtulacak. İlk ARM işlemcili Mac’lerin 2020 yılında piyasaya çıkacağı söyleniyor. Apple’ın 2018 iPad Pro’da kullandığı A12X Bionic işlemcisinin performans açısından Intel’in 8. nesil 6 çekirdekli işlemcisini geride bıraktığını da hatırlatalım.