Anasayfa Haber Microsoft Çalışanları HoloLens Yüzünden Protesto Başlattı

Microsoft Çalışanları HoloLens Yüzünden Protesto Başlattı

ABD ordusunun yüklü miktarda HoloLens satın alması, Microsoft çalışanlarını kızdırdı.

Microsoft’un geliştirdiği artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens henüz yaygınlaşmamış olsa da, gelecekte pek çok alanda kullanılması bekleniyor. Sağlık, eğlence, iş ve hatta gündelik hayatta kullanılması amaçlanan bu cihazların ABD ordusuna da satılması, Microsoft çalışanlarını kızdırdı.

Microsoft, ABD ordusu ile 100.000 adet HoloLens için 480 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı. Ordunun IVAS (Integrated Visual Augmentation System) bölümü tarafından yapılan bu anlaşma, gözlüklerin savaşlarda da kullanılacağına işaret ediyor.

Microsoft çalışanları, şirketin CEO’su Satya Nadella’ya açık mektup yazarak bu anlaşmanın iptal edilmesini istediklerini iletti. Mektup, şimdilik 50 çalışan tarafından imzalandı.

Google da geçtiğimiz yıl geliştirdiği yapay zeka sebebiyle, benzer bir şekilde yapay zeka geliştiricilerini kaybetmişti. Sonrasında şirket, Pentagon ile çalışmaktan vazgeçtiğini duyurmuştu.

Üretilen herhangi bir fiziksel ürünün ABD ordusu tarafından satın alınmasına hangi şirketin karşı çıkabileceğini merak ediyoruz. ABD ordusu, istediği takdirde muhtemelen bu gözlükleri mağazalardan bile toplayabilir. Bu noktada Microsoft’un orduya özel yazılım desteği vermesi çok daha önemli bir unsur.