Anasayfa Haber Sphero, Yeni Sphero RVR Robotunu Duyurdu

Sphero, Yeni Sphero RVR Robotunu Duyurdu

Robotik toplarıyla tanınan Sphero, programlanabilen ve özelleştirilmeye açık bir robotik tank geliştiriyor.

Sphero’nun yeni robotik oyuncağı RVR, ilk bakışta uzaktan kumandalı bir arabaya benziyor. “RVR” adı “rover” sözcüğünün kısaltması olarak düşünülmüş. Aslına bakılırsa RVR’ın uzaktan kumandalı arabalarla birçok benzerliği var. Akıllı telefon uygulamasıyla kontrol edilen, çekiş gücü yüksek motoru ve sağlam paletleriyle birçok zeminde hareket edebilen, sevimli bir tank bu.

Görünüşünün biraz da LEGO Mindstorms setlerini andırması tesadüf değil. Tıpkı Mindstorms gibi RVR da aslında bir oyuncak değil, programlanabilir bir robot kitinin temelini oluşturuyor. İşin en güzel yanı da bu. Görece uygun fiyatlı Sphero RVR’ınızı aldıktan sonra ona yine uygun fiyatlı Raspberry Pi, Micro:Bit, Arduino gibi donanımsal eklentileri bağlayabiliyorsunuz.

İleride Wi-Fi kamera, farklı sensörler, yedek pil, hoparlör, hatta bardak tutacağı, köpük makinesi gibi uyumlu parçalar da piyasaya sürülecek. Mesela RVR’ınıza robotik bir kol ekleyebilecek, o kolun çalışma biçimini Python veya Java gibi farklı programlama dillerinde programlayabileceksiniz.

Sphero, bu gibi parçaları üretmek üzere SparkFun Electronics ile iş birliği yapmış. Ama meraklılar kendi parçalarını da üretip RVR’ın tepesine takabilecek. RVR’ın 900 gram taşıma kapasitesi olacak.

RVR’da iki kızılötesi sensöre ek olarak yeni bir renk algılama modülü yer alıyor. Sphero, renkleri müziğe dönüştüren yüzükler üreten Specdrums’ı satın almıştı. Belli ki bu teknolojiyi RVR’a entegre etmiş. Renk temelli programlama sayesinde neler yapılabileceği, RVR sahiplerinin hayat gücüyle sınırlı. RVR’ın üzerinde ışık sensörü, magnetometre, ivmeölçer ve jiroskop da var.

Diğer Sphero ürünleri gibi RVR da hem basit bir uzaktan kumanda uygulaması olan Play’i destekleyecek, hem de programlama odaklı Edu uygulamasıyla uyumlu olacak. Edu uygulaması, dünya genelinde robotik programlama derslerinde kullanılıyor. Uygulamalar aynı ama RVR’ı şirketin diğer “kapalı” ürünlerinden ayıran özelliği modlanabilir yapısı.

Çıkarılabilir, dayanıklı bir “takla kafesi” de RVR ile birlikte geliyor. Bu küçük tank, ayakkabınızın üstünden geçebilecek ve 45 derece eğimli yerlere tırmanabilecek güçte.

Sphero, RVR’ın geliştirme sürecine katkıda bulunmak üzere bir Kickstarter kampanyası başlattı. Hedef bir ayda 150 bin dolar toplamaktı. Bu haberi hazırladığımız sırada kampanyanın 3. gününde 450 bin dolar toplanmıştı bile. Robotun Eylül ayında 249 dolar fiyatla satışa çıkması bekleniyor.