Boeing, Otonom Savaş Uçağını Yakında Uçurabilir

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Boeing tarafından geliştirilen insansız savaş uçağının 2020 yılında hazır olacağı iddia ediliyor.

Boeing bir süredir insansız bir savaş uçağı üzerinde çalışıyor. Bu uçağın, halen kullanımdaki savaş uçaklarıyla birlikte göreve çıkarak, ön keşif görevini üstleneceği düşünülüyor. Böylece diğer uçaklardaki pilotların, savaş alanında beklenmedik sürprizlerle karşı karşıya kalmasının önüne geçilecek.

Boeing Airpower Teaming System (BATS) adı verilen uçak, standart insan pilotlu savaş jetlerine göre daha gelişmiş özellikler taşıyabilecek. İçinde herhangi bir insan bulunmayacağı için daha uzun süre havada kalabilecek, daha yüksek G kuvveti oluşturacak manevralar ve kalkışlar yapabilecek.

Boeing, projenin maliyetini net bir şekilde açıklamadı. Fakat Boeing Airpower Teaming System jetinin maliyetinin, standart savaş uçaklarına göre  çok daha düşük olduğunu belirtti. ABD ordusunun bu uçakla ilgileneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Aslında Boeing ve Lockheed gibi firmalar, bu tür insansız savaş uçakları üzerinde çok uzun süredir çalışıyor. 1980’li yıllarda sergilenen prototipler bile içlerinde insan bulunmadığından rahatlıkla 30 G’yi aşan manevralar yapabiliyorlardı. İnsan pilotlar ise genellikle 10 G sınırında bilinçlerini yitirmiş oluyorlar.

Ancak daha eski uçaklara kumanda edebilecek kapasitede yapay zeka ve bunları çalıştıracak güçte bilgisayarlar o dönemde bulunmadığından, bu prototipler hep uzaktan kumandalıydı. Modern bilgisayarların ulaştığı işlem gücü ise, uçakları tamamen otonom uçurabilecek kapasitedeki yapay zekaların kullanılmasına izin verecek.