Steelseries Arctis Raw Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan Çelik5 Comments

Steelseries Arctis Raw oyuncu kulaklığını sizler için yakından inceliyoruz.

Steelseries Arctis Raw kulaklık, hem cep telefonunda, hem bilgisayarda, hem de oyun konsolunda kullanmaya uygun bir kulaklık arayanların mutlaka göz atması gereken bir ürün. Fiyat aralığı olarak orta segmentin hemen girişinde yer aldığını söyleyebileceğimiz bu model, farklı cihazlarla kullanım konusunda esneklik sağlayacak biçimde tasarlanmış.

Tasarım ve rahatlık

Arctis Raw modelinin iskeletinde plastik kullanımı tercih edilmiş. Bu yüzden de metal iskeletli modellerle kıyaslandığında çok daha hafif bir yapıya sahip. Tabii bu hafiflik, genel kullanım rahatlığına da etki ediyor.

Earcup tabir edilen kulak kaplarının yastık kısımları yapay deri değil yumuşak ve gözenekli bir kumaş kaplamaya sahip. Bu yüzey cildin rahat nefes almasını sağlıyor ve terleme yapmıyor. Ayrıca istendiğinde çıkarılıp değiştirilebiliyor. Bu da kulaklığın ömrünü uzattığı gibi, farklı kulaklık yastığı takmak isteyenlerin işini kolaylaştırıyor.

Kafa bandı altındaki yastık ise yumuşak ve dolgun. Birkaç saatlik kullanımlarda bile kafaya temas ettiği noktada ağrıya sebep olmuyor. Bu yastığın yüzeyi ise yapay deriden imal edilmiş.

Sağ ve soldaki kulaklıklarda 12 kademeli yükseklik ayarı var. Bu sayede farklı kafa boylarına göre kulaklığı ayarlamak mümkün olabiliyor.

Kulak kapları 2 santim kadar ileri ve geri hareket edebilseler de, sağa sola hareket edemiyorlar. Kulaklığın kafanıza uyguladığı baskı ise orta seviyede. Biz 2 saate kadar aralıksız kullanımda herhangi bir rahatsızlık hissetmedik.

Sürücü ve kulak kabı tipi

Öncelikle Arctis Raw’ın bir “kulaküstü kulaklık” olduğunu belirtelim. Kulağınızın hemen üzerinde oturmayan, kulağınızı çevresinden saran bir yapıda olan bu kulaklıklar bir Beyerdynamics DT990 ya da Sennheiser HD 380 Pro kadar büyük değiller. Yani standardın biraz üzerinde büyük kulaklara sahipseniz, kulak kaplarının yastık kısımlarının kulaklarınıza değdiğini hissediyorsunuz.

40 mm neodimyum sürücü kullanan Arctis Raw’ın kulak kabı olarak adlandırdığımız kısımları tamamen kapalı. Bu sayede sizi ortamdan izole ederken, dinlediğiniz müziğin dışarıdan çok az duyulmasını sağlıyor.

Bu noktada kulaklığın çok başarılı olduğunu vurgulamam gerek. Belki bu konuda bir aktif gürültü engelleyici kadar başarılı sayılmaz, ancak aynı odada yüksek sesle konuşan birini duymamanızı sağlayacak kadar başarılı.

Kapalı tip kulaklıklar düşük frekansları daha etkili sunabildiği için, daha etkin bas duymak isteyenler de Arctis Raw ile rahat edeceklerdir.

32 Ohm gibi düşük bir empedans değeri, özellikle akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarla da bu kulaklığın kolayca yüksek ses seviyesine ulaşabilmesi için önemli.

Tuşlar ve kontroller

Kulaklık üzerinde mikrofonu sessize almak için bir fiziksel anahtar ve ses seviyesini ayarlayabileceğiniz bir teker var. Tekerin kalitesi iyi ve hassasiyeti orta seviyede. Bu nedenle ucuz kulaklıklarda gördüğümüz dokunur dokunmaz yanlışlıkla en yüksek seviyeye getirme problemi burada söz konusu değil. Ayrıca yine bazı kalitesiz kulaklıklarda görülebilen, ses tekerini döndürürken hışırtı duyma problemi de bu üründe karşımıza çıkmadı.

Malzeme kalitesi

Tamamında plastik dış malzeme kullanılan kulaklık, mat dokulu bir yüzeye sahip. Parmak izi oluşsa da kolayca silinebiliyor. Sağ ve sol kulak kaplarının üzerinde oldukça sade şekilde yazılmış Steelseries logosu görülebiliyor.

RGB aydınlatma ve parlak renklere sahip kulaklıkların tam tersi bir sadelikte tasarıma sahip olan Arctis Raw kulaklıklar, dış görünüşle değil de ses kalitesiyle fark edilmek istiyor gibi. RGB aydınlatmalı ürünleri zevkine uygun bulmayan ve daha sade tasarımlı kulaklıklar arayanların, Arctis Raw kulaklıkların tasarımından hoşlanacağını düşünüyoruz.

Ses kalitesi

Frekans cevabı bakımından düşük frekansların biraz daha ön plana çıkarıldığını, ancak orta ve yüksek frekansların da isabetli bir şekilde temsil edildiğini söyleyebiliriz. Oyunculara hitap eden bir ürün olduğu için bu düşük frekans cevabının bir miktar yukarı çekilmesi gayet normal karşılanabilir.

Uyumluluk

Arctis Raw’ın en çekici tarafı, kutudan çıkar çıkmaz birden çok cihazla uyumlu olması. Kulaklıktan ayrılamayan 1.5 metre uzunluğundaki kablo 3.5 mm TRRS uca sahip. Bu uca yakından baktığınızda cep telefonunuzda kullandığınız kulaklıklarla aynı olduğunu, yani 3 adet çizgi şeklinde bağlantı barındırdığını göreceksiniz.

Bu tür uç, kablo üzerinden hem stereo kulaklık sinyallerini, hem de mikrofon sinyalini taşıyabileceğiniz anlamına geliyor. Hatta istendiğinde cep telefonunuza takıp kulaklığın mikrofonu ile görüşme de yapabiliyorsunuz.

Aynı zamanda TRRS tip uç destekleyen Apple ürünlerine takarak kullanmanız da mümkün. Xbox ve Playstation gibi oyun konsollarının kontrolcülerindeki girişe de bağlayıp, mikrofon ile kulaklığı aynı anda kullanabilmek mümkün oluyor.

PC ile kullanmak için ise, kutudan çıkan TRRS ucu, kulaklık ve mikrofon olmak üzere 2 adet TRS uca çeviren ara kabloyu kullanmanız gerekiyor. Kablo kauçuk dış kaplamaya sahip ve toplamda 2.8 metre uzunluğa sahip.

Mikrofon

Çıkarılabilir mikrofonu sayesinde bu kulaklığı yolda, mesela otobüste seyahat ederken de cep telefonunuzla rahatça kullanabilirsiniz.

Mikrofonun boynu esnek ve kolay şekil alabiliyor. Ancak sert eğimli şekiller veremiyorsunuz, fazla büküldüğünde kendini toparlıyor.

Sonuç

Steelseries Arctis Raw, iki küçük detay dışında bir kulaklıkta aranan neredeyse tüm özelliklere sahip. Ancak bu kulaklıkta gerçekten görmek istediğimiz iki özellik eksik. Bunlar da katlanıp taşınabilir olması ve kablonun çıkarılabilir olması.

Bu kulaklığın mobil aygıtlarla da kullanıma uyumlu olması, kulaklığın kolay taşınabilmesi için katlanıp daha küçük boyutlara indirgenmesini gerekli kılabiliyor. Kulaklık kablosunun değişebilir olmaması ise, kablonun zedelenmesi halinde kulaklığı komple değiştirmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Yine de bu iki unsur aslında çok küçük detaylar. Arctis Raw’ın genel özellikleri ve artıları, bu küçük eksiklikleri göz ardı etmek için yeterli. Bu yüzden de Arctis Raw modeline Technopat-Editörün Seçimi ödülünü vermeyi uygun görüyoruz.