Anasayfa Haber Amerika, Uçaklarda Batarya Taşınmasını Yasaklıyor

Amerika, Uçaklarda Batarya Taşınmasını Yasaklıyor

Artık yolcular bagajlarında lityum batarya taşınamayacak.

Günümüzde taşınabilir her cihazda kullanılan lityum iyon bataryalar, aslında oldukça tehlikeli kimyasallar içeriyor. Bu bataryaların ısınınca veya darbe alınca yanması ve patlaması hayli olası.

ABD Federal Havacılık Kurulu, bagajlarda taşınabilecek yanıcı maddeler üzerine yeni bir çalışma yaptı. Yapılan araştırmada lityum iyon bataryalar sebebiyle başlayan bir yangının, yangın söndürme sisteminin sprey tüplerini patlatabileceği ortaya çıktı. Böyle bir senaryoda uçağın yangın engelleme sistemlerinin yetersiz kalabileceği ve yangının kontrolden çıkarak uçağı düşürebileceği belirtildi.

Kurul, bunun üzerine lityum iyon bataryaların yolcu uçaklarında, bagaj olarak taşınmasını engelleyecek önlemler almaya karar verdi. Yeni yasanın kabul edilmesi halinde, bagajlar bundan sonra lityum iyon bataryalar için de kontrol edilecek. %30’dan fazla dolu olan lityum iyon bataryaların bagaja girişi engellenecek.

Doğrudan yolcuların arasında ve mürettebatın erişebileceği noktalarda yangın başlamasında çok büyük tehlike olmadığı söyleniyor. Zira hostesler, böyle bir durumda yangına anında müdahale edebiliyor. Fakat kargo bölümünde başlayan yangın çok daha büyük tehlike potansiyeli oluşturuyor. Çünkü kargo bölümüne uçuş esnasında erişmek mümkün değil.

 

Video Reklam: