Anasayfa Haber Rüzgar Enerjisini Yapay Zeka Kontrol Edecek

Rüzgar Enerjisini Yapay Zeka Kontrol Edecek

Google DeepMind, rüzgar türbinleri için kullanılacak bir yapay zeka geliştirdi.

En önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar, pek çok yerde türbinler aracılığıyla elektriğe dönüştürülüyor. Türkiye’de de çok sayıda rüzgar türbiniyle karşılaşmak mümkün.

Bu temiz enerji kaynağının en büyük problemi ise rüzgarın öngörülebilir olmaması. Bu da elde edilen enerjinin düzenli olmamasına yol açıyor. Öngörülebilirliği artırmak için DeepMind ve Google, özel bir yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka 700 MW güç üreten rüzgar türbinlerinde kullanılıyor.

Yapay zeka, derin öğrenme yöntemlerini kullanarak rüzgar durumunu 36 saat önceden hesaplıyor. Bu tahminler sayesinde saatlik enerji miktarları doğru bir şekilde öngörülebiliyor. Elektrik şebekesine iletilen enerji de böylece daha anlamlı ve değerli hale geliyor.

Yapay zekanın yaptığı hesapların, elde edilen enerjinin değerini %20 artırdığı belirtildi. Google, rüzgar enerjisinin değişkenliğine etki edemeyeceklerini, fakat en azından doğru bir şekilde öngörerek daha faydalı ve anlamlı hale getirmeyi başardıklarını açıkladı.