Tesla, Mağazalarının Çoğunu Kapatıyor

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Tesla’nın Amerika’daki mağazalarının çoğunu kapatacağı ve satışlarını internete kaydıracağı açıklandı.

Tesla çok kısa süre önce, nispeten hesaplı bir araç olması planlanan, Model 3 adlı elektrikli otomobilini siparişe açmıştı. Model 3’ün tanıtıldığında hayli ilgi çektiği ancak üretime geçilmesinin hayli geciktiği pek de sır değildi.

Yaklaşık 35.000 dolar fiyat etiketiyle piyasaya çıkacak olan Model 3, elektrikli araçlara uygulanan çeşitli federal vergi indirimleriyle birlikte, piyasadaki benzinli otomobillerle rekabet edebilecek bir rakama satılacak. Ancak Model 3’ün satışa çıktığının duyurulmasının ardından, şirketin fiziksel mağazalarının önemli bir kısmını kapayacağı haberi geldi.

Tesla’nın kaç mağazayı kapatacağı henüz kesin değil. Tabii bu kapatmalarla birlikte kaç kişinin de işten çıkarılacağı bilinmiyor. Ancak önümüzdeki birkaç ay içinde bunların belli olacağı ifade ediliyor. Tesla, çok yoğun ziyaretçi trafiği olan bir kaç bölgedeki mağazalarını araçlarını sergilemek için açık tutacak.

Ancak mağazaların büyük kısmının kapatılacağı ve satışların internet üzerinden yürütüleceği anlaşılıyor. Tabii çok sayıda mağazanın kapatılması, şirketin önemli miktarda tasarruf etmesine de imkan tanıyacak.

Bu gelişme aslında çok da şaşırtıcı sayılmaz, çünkü Elon Musk’ın kafasındaki iş modelinin en başından beri internet üzerinden satış yapmak olduğu bir sır değil. Fiziksel mağazaların açılmasının en büyük sebebi, Amerikan federal kanunlarının bu konudaki zorlamasıydı.

Amerika’daki otomotiv sektörü çok uzun yıllardır galericilik modeliyle yürüyor ve kanunlar da bu yönde düzenlenmiş. Ancak başta Elon Musk olmak üzere pek çok yeni nesil otomotiv üreticisi, bu kanunların yeniden düzenlenmesi için lobi yapıyordu.