Anasayfa Haber Huawei Mate 20 Pro İle Yiyecek Tanımlama Ve Diyet

Huawei Mate 20 Pro İle Yiyecek Tanımlama Ve Diyet

Huawei Mate 20 Pro’nun günlük hayatta sağlıklı beslenmemize yapabileceği katkı hiç az değil. 

Huawei Mate 20 Pro, yapay zekayı kullanarak yiyecek tanımlama özelliği ile günlük hayatta son kullanıcılara sağlık konusunda büyük faydası dokunacak bir telefon. Zira teknoloji ile birlikte daha fazla zamanımız var, ancak daha az hareket ediyoruz. Bu yüzden de yeme bozuklukları, obezite ve yemekle alakalı çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.  

Huawei Mate 20 Pro, giderek daha da hareketsizleşen hayat tarzına karşı mücadelede kullanıcılarına yiyecek tanımlama özelliğiyle yardımcı olabilir. Bu özellik sayesinde kamerayı bir yiyeceğe doğru tuttuğunuzda telefon onu tanıyor, ne olduğunu ve kaç kalori olduğunu size söylüyor.

İyi Bir Diyetin Sırları

Huawei Mate 20 Pro’da sunulan bu yapay zeka özelliğini günlük hayatımızda nasıl kullanabiliriz, daha sağlıklı beslenmek için nasıl bir yol izlemeliyiz? Öncelikle yapılması gereken, alınan kalorilerin takibiyle başlıyor.

Beyaz un ve şeker gibi basit karbonhidrat kaynaklarını günlük beslenme rejiminden olabildiğince çıkararak, toplamda bu kaynaklardan daha az kalori almaya yönelik bir hedef koyuyoruz. Zeytinyağı, tereyağı ve kabuklu yemiş yağları gibi daha sağlıklı yağlara diyetimizde daha fazla yer vermemiz gerekiyor.

Bu noktada tüketilecek uygun gıdaları belirlemek ve bunlardan gelecek kalorileri hesaplamak, sağlıklı beslenmek isteyenleri en çok zorlayan unsur oluyor diyebiliriz. Modern zamanlarda her gıdanın kalorisini akılda tutmak, her porsiyonu tek tek tartmak ve kalori hesabı yapmak, çok fazla zaman ve emek istiyor.

HiVision Gıdaları Hem Tanıyor, Hem Tartıyor

Huawei’nin HiVision uygulaması da tam bu noktada kullanıcının yardımına koşmak için tasarlanmış. Akıllı telefonlarda bir süredir görmeye başladığımız, kamerayı kullanarak bir nesnenin ölçülerini ve hacmini belirleme özelliğini kullanan HiVision uygulaması, bu sayede görüntülenen besinlerin tahmini değerlerini hesaplayabiliyor.

Kamera uygulamasında HiVision seçeneğine tıkladıktan sonra, kamerayı ölçmek istediğiniz gıdaya, mesela bir meyveye doğru tutuyorsunuz. Telefonun yapay zekası önce gıdayı tanımlıyor, sonra da boyutlarını ölçerek tahmini hacmini hesaplıyor. Bundan yola çıkarak da tahmini kalori hesabını çıkarıyor.

Normalde bu işlemleri kendiniz yapmak için en azından yanınızda bir tartı ve bir de ayrıntılı kalori listesi bulunması gerekiyor. Tabii hayatını bu işe adamış profesyonel bir sporcu değilseniz, buna zaman ayırmanız çok zor.

İşte HiVision kullanıcıya bu zamanı kazandırmak için tasarlanmış. Tabii uygulama henüz yeni ve mükemmel çalıştığı söylenemez. Karmaşık gıda porsiyonlarını tanımak ve ölçmekte zorlanıyor. Bir tabakta duran elma ya da bir porsiyon çileğin kalorisini rahatça hesaplayabiliyor. Ancak daha karmaşık işlenmiş gıdalarda zorlanıyor.

Aslında yapay zeka ve makine öğrenmesi konuları da tam bu noktada önem kazanıyor. Milyonlarca kullanıcının her gün başvurduğu bu türden bir uygulama, zaman içinde yaptığı işi daha iyi yapmayı öğrenecektir. Bu da HiVision gibi uygulamaların zamanla çok daha verimli ve isabetli çalışmasını sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Huawei Mate 20 Pro, Fotoğrafları Yapay Zeka İle Güçlendiriyor

 

2009'da CrytekFan ile teknoloji ve oyun medyasına atılan Melik, takip eden yıllarda pek çok farklı teknoloji sitesine içerik olarak katkıda bulundu. Teknolojinin her alanına yoğun ilgi duyan Melik aynı zamanda profesyonel bir seslendirme sanatçısı.