Anasayfa Video Esnek Ekranlı Nubia Alpha Akıllı Saat

Esnek Ekranlı Nubia Alpha Akıllı Saat

Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan esnek ekranlı Nubia Alpha, ileride giyeceğimiz teknolojilerin bir yansıması niteliğinde.

Bu yıl herkes Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X’ten bahsederken Nubia da bir çeşit esnek telefon sergiledi diyebiliriz. ZTE’ye bağlı bir firma olan Nubia, MWC’de esnek ekrana sahip giyilebilir akıllı telefonu Alpha’yı duyurdu.

Yeni akıllı saat, 90’lı yılların tasarımını andırıyor adeta. Visionox üretimi OLED ekrana sahip olan cihaz dört inçlik ekranı ile boyut olarak daha önceki bütün akıllı saatleri geride bırakıyor. Bu yeni ve güzel bir fikir zira insanlar her daim daha fazla ekran alanı istiyor ve birçok kişi akıllı saatlerinin ekran boyutundan şikayetçi.

Peki bu ekran biraz fazla mı büyük? IFA 2018’de gösterilen prototip sürüm kadar olmasa da yine de büyük kaldığını söyleyebiliriz.

Telefon Özelliği

Nubia Alpha normal bir akıllı saatin yaptığı her şeyi yapıyor. Telefon görüşmeleri için Bluetooth ve Wi-Fi’nin yanı sıra eSIM’i de destekliyor. Bu sayede yakınınızda telefonunuz olmadan SMS gönderebilir, arama yapabilir ve internete erişebilirsiniz. Ayrıca kalp atış hızınızı, uyku kalitesini ve çeşitli egzersizleri de izleyebiliyor.

Nubia Alpha aynı zamanda geleneksel bir akıllı saatlerden daha fazlasını da vaat ediyor: cihazın yan tarafına yerleştirilmiş 5MP bir kamera var. Yıllar önce yerleşik kameralı akıllı saatler görmüştük ama asla belli bir başarıya ulaşamadılar. Burada muhtemelen akıllı saat içindeki kamera fikri insanlara müdahaleci hissettiriyor. Bileğinizden bir video kaydı alıp almadığı kim bilebilir?

İşletim Sistemi ve Donanım

Alfa’ya Qualcomm’un Snapdragon Wear 2100 yonga seti güç veriyor. Saat buna rağmen Google’ın Wear OS işletim sistemini kullanmıyor. Ürün kullanıcıların havadan el hareketleri, sesli komutlar ve çoklu dokunuşlu kontroller yoluyla etkileşime girebilecekleri özel bir işletim sistemi kullanıyor. 2100 SoC’yi 1GB RAM destekliyor ki bu Wear OS çalıştıran birçok saatten daha fazla.

Öte yandan burada performans Nubia’nın işletim sistemine bağlı. Normal şartlarda Wear OS, 2100 yongasında oldukça sıkıntılı, bu yüzden Alpha’nın yazılımının biraz daha optimize edileceğini umuyoruz.

8GB dahili depolama alanı sayesinde Alpha üzerinde 1.000’den fazla şarkı saklayabilirsiniz. Ayrıca Nubia’nın 1-2 günlük “düzenli” kullanım veya bir haftaya kadar bekleme süresi sağlaması gerektiğini söylediği 500mAh’lık bir bataryası var.

Nubia Alpha garip bir cihaz. Daha çok konsept gibi duruyor ama aslında değil. Ürün yakın zamanda piyasada olacak.

Yalnızca Bluetooth modeli Avrupa ve Kuzey Amerika’da Nisan ayında 449 Euro’ya (~510$) sunulacak, eSIM sürümü ise 2013 Q3’te piyasaya sürüldüğünde 549 Euro’dan (~623$) başlayacak. Altın modeli almak isterseniz 649 Euro (~737$) ödemek zorunda kalacaksınız.