Anasayfa Haber Windows Lite Yakında Tanıtılabilir

Windows Lite Yakında Tanıtılabilir

Microsoft, Windows işletim sisteminin iyice hafifletilmiş sürümünü yakında resmen tanıtabilir.

Her ne kadar ülkemizde pek adı anılmasa da, Chromebook türü cihazlar diğer ülkelerde hayli rağbet görüyor. Google’ın desteğiyle yayılan bu tür cihazlar hayli ucuzlar ve başta eğitim olmak üzere pek çok alanda kullanılıyorlar.

Microsoft daha önce duyurduğu Windows 10 S sürümüyle bu pazara girmeye çalışsa da, pek başarılı olamadı. Windows 10 S kullanıcılar arasında pek fazla rağbet görmedi, üreticiler de Chromebook çıkarmaya devam ettiler.

Ancak Microsoft’un bu pazara girmekten vazgeçmediği biliniyor. Şirketin bir süredir iyice hafifletilmiş ve basitleştirilmiş bir Windows 10 sürümü üzerinde çalıştığı biliniyordu. Yeni iddialara göre şirket bu sürümü resmen tanıtmaya çok yaklaşmış.

Windows 10 Lite adıyla anılan bu Windows 10 sürümünün, öncelikle “çift ekranlı cihazlar” için çıkarılacağı iddia ediliyor. Tabii çift ekranlı cihazlardan kastedilen tam olarak nedir, orası çok belli değil. Daha sonraki bir tarihte ise Chromebook tarzı cihazlara da getirileceği söyleniyor.

Microsoft’un bu yeni sürümü ne zaman tanıtacağı henüz belli değil. Ancak yaklaşan Build 2019 etkinliğinde ortaya çıkarma ihtimali var. Tabii bunun ilgi görüp görmeyeceği de ayrı bir konu.