Anasayfa Haber Corning, Katlanabilir Gorilla Glass Geliştiriyor

Corning, Katlanabilir Gorilla Glass Geliştiriyor

Katlanabilir cep telefonlarının yükselen trend haline gelmesi, Corning’i de harekete geçirdi.

Akıllı telefonlarda yeni bir trend başladı. Tüketicilerin ne kadar ilgi göstereceği bilinmez ama şirketler katlanabilir akıllı telefonlarını sergilemeye başladılar. Daha da yaygınlaşması beklenen bu yeni form için Corning de hazırlık yapıyor.

Tanıtılan yeni katlanabilir akıllı telefonların ekranlarında, bükülmenin mümkün olabilmesi için plastik polimer malzeme kullanılıyor. Bu malzemede belirli bir miktar katlanmadan sonra izler ve kırışıklıklar belli olmaya başlıyor. Ayrıca çizilmelere karşı da dayanıklı değil.

Yeni bir iddiaya göre Corning, 0.1 milimetre kalınlığında esnek cam geliştiriyor. Bu cam 5 milimetrelik bir katlanma payına sahip. Ancak fazla ince olması sebebiyle akıllı telefonlarda kullanılabilir değil, zira kolaylıkla kırılabiliyor.

Corning de bu camı kalınlaştırarak 3 – 5 milimetre katlanma payını korumaya çalışıyor. Katlanma payının düşük tutulması, şirketin önündeki en büyük zorluk.

Corning, birkaç yıl içinde bu zorlukların üstesinden gelerek esnek ve dayanıklı cam üretebileceklerini düşünüyor. Apple’ın da katlanabilir akıllı telefon için Corning’in yeni cam teknolojisini beklediği iddia ediliyor.