NVIDIA, 3D Vision Desteğini Bitiriyor

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

NVIDIA, bir sonraki sürücüden itibaren 3D Vision teknolojisine destek verilmeyeceğini duyurdu.

İlk kez 2008 yılında piyasaya sürülen 3D Vision teknolojisi, o dönem yükselen trend olarak görülen 3D gözlüklerin Nvidia ekran kartlarıyla çalışabilmesine imkan tanıyordu. Belirli monitör ve projeksiyon cihazlarında bulunan 3D desteğini, Nvidia ekran kartıyla donatılmış bilgisayarlarla uyumlu çalıştırmak mümkündü.

Ne var ki 3D televizyonların beklenen ilgiyi görmemesi, 3D ekran teknolojisini bir kez daha arka plana itti. 3D televizyonlar piyasadan kayboldu. Bilgisayarlarda ise 3D ekran teknolojisi çok daha kısıtlı bir kullanıcı tabanına ulaşabildi.

Nvidia, 2008 yılından beri çıkardığı sürücülere 3D Vision desteğini dahil etmeye devam ediyordu. Ancak şirket yakında bu desteği bitireceğini açıkladı. Pek fazla kullanıcısı kalmayan her teknoloji gibi, 3D Vision için de ek kaynak harcamanın pek bir getirisi kalmamış gibi görünüyor.

3D Vision için son sürücü güncellemesi, Nisan ayında yayınlanacak olan Release 418 ile sona erecek. Bundan sonra GeForce Game Ready sürücülerinde 3D Vision teknolojisine yer verilmeyecek. Halen 3D Vision destekli monitör ve gözlük kullanmaya devam edenlerin, Release 418 sürücüsünde kalması tavsiye edilecek.