Anasayfa Haber Amerikan Robotlarına Tetik Çekme Yetkisi Verilmeyecekmiş

Amerikan Robotlarına Tetik Çekme Yetkisi Verilmeyecekmiş

Amerikan Savunma Bakanlığı, robot silah sistemlerine tam bağımsızlık verilmeyeceğini söylüyor.

Kendini süren otomobiller ve motosikletler, kendini uçuran uçaklar derken, robot bilimleri ve otomasyon tüm hızıyla günlük hayata işlemeye devam ediyor. Yapay zeka şimdilik arka planda çalışan sistemlere kumanda etse de, yakın gelecekte bunları metal gövdelere bürünmüş olarak her köşe başında bulacağız.

Tabii burada Elon Musk gibi çoğu insanı endişelendiren konu, savaş robotlarının da alttan alta geliştiriliyor olduğu gerçeği. Amerika’daki pek çok ünlü isim bu konudaki çalışmaların belirli sınırlara hapsedilmesini ya da tamamen durdurulması için çabalıyor. Fakat otomasyonun savaş alanına girmesine engel olmak mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı (D.O.D.) kamuoyunun bu konudaki endişelerini gidermek için bir açıklama yaptı. Bakanlık tarafından düzenlenen özel bir kurultayda, katılımcıların ATLAS (Advanced Targeting and Lethality Automated System) adlı projeye katılımları sağlandı. ATLAS sistemi özellikle kara savaş araçlarında hedef tespiti, takibi ve imhasının yapay zeka eliyle yapılmasını sağlamak üzere geliştiriliyor.

Bu kurultayda yapılan açıklamada, hedefleri onaylama ve imha etme kararının asla tamamen yapay zeka kontrolüne bırakılmayacağı açıklandı. Bakanlığın açıklamasına göre, robot savaşçılar her zaman son kararı bir insandan alacak, kendi kafalarına göre davranmayacaklar. Bakanlık bu açıklamayla konu hakkındaki endişeleri gidermeyi amaçlasa da, olayların gelişiminin bu şekilde olmayacağını görmek zor değil.

Bunu söylememizdeki en önemli etken, diğer devletlerin bu konuya aynı şekilde yaklaşmıyor oluşudur. Rusya daha önce bir açıklama yaparak, savaş robotları konusundaki herhangi bir uluslararası anlaşmaya imza atmayacaklarını ve kendi doktrinlerini belirleyeceklerini duyurmuştu. Tamamen yapay zeka kontrolündeki otonom savaş robotları ve tankları geliştiren Rusya, bu konuda kimseye danışmayacağının altını çiziyor.

Geçmişe baktığımızda, nükleer silah ve uzay yarışlarının nasıl etik kaygıları kısa sürede çöpe gönderdiğini görmek zor değil. Rus ya da Çin bayraklı tam otonom savaş robotları meydana çıktığında, Amerika ya da başka herhangi bir ülkenin de derhal buna karşılık vermek için kendi robotlarının emniyet anahtarlarını açacağını öngörebiliriz.

 

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...