Anasayfa Haber Microsoft, Windows 7 Desteğinin Bittiğini Hatırlatacak

Microsoft, Windows 7 Desteğinin Bittiğini Hatırlatacak

Windows 7’nin teknik desteği resmen sona ererken, Microsoft bunu kullanıcılara kibarca hatırlatacak.

Halen piyasadaki en çok kullanılan ikinci işletim sistemi olan Windows 7, yakında resmen emekliye ayrılacak. Microsoft son kullanıcılar için yayınladığı kritik güvenlik güncellemelerini de 14 Ocak 2020 tarihinden itibaren vermeyi kesecek. Sadece kontratı olan kurumsal kullanıcılar bir süre daha güncelleme almaya devam edecekler.

Microsoft halen Windows 7 kullananlara Nisan ayından itibaren bu durumu hatırlatmaya hazırlanıyor. Ancak Windows 10 ilk çıktığı zaman uygulanan bıktırıcı reklam kampanyasına bu kez başvurulmayacak. Microsoft yönetimi bile ilk dönemde uygulanan ve kullanıcıları Windows 10’a geçmeye zorlayan kampanyanın pek hoş olmadığını sonradan itiraf etmişti.

Nisan ayından itibaren başlayacak olan “hatırlatma kampanyası” ise bilgisayarda beliren bir hatırlatma mesajı şeklinde kullanıcıların karşısına çıkacak. Kullanıcılar “bunu tekrar gösterme” seçeneğine tıklarsa, mesaj bir daha gösterilmeyecek. Mesajın içeriğinde ise şirketin sitesinde bir sayfaya bağlantı bulunacak. Bu sayfada ise Windows 7’nin teknik desteğinin sona ermesiyle ilgili bilgi verilecek.

Microsoft’un öncekinden daha kibar ve yumuşak bir hatırlatma kampanyası yapacak olması tabii ki kullanıcılar açısından olumlu. Windows 10 ilk kez yayınlandığında uygulanan kampanya, kullanıcıları bezdirecek seviyedeydi. Şirketin hatalarından ders alabildiğini görmek sevindirici.