Anasayfa Haber NVIDIA, Yeni Ampere GPU Mimarisini Yakında Tanıtabilir

NVIDIA, Yeni Ampere GPU Mimarisini Yakında Tanıtabilir

Nvidia’nın her yıl düzenlediği GPU Technology Conference etkinliğinde yeni GPU mimarisini tanıtabileceği düşünülüyor.

Nvidia her yıl bu zamanlarda GPU Technology Conference adını verdiği bir teknoloji konferansı düzenliyor. Bu konferans şirketin yeni teknolojilerini resmen tanıtması için de kullanılıyor. Mesela geçtiğimiz yıllarda düzenlenen GTC konferanslarında, şirketin Volta ve Turing grafik işlemci mimarileri tanıtılmıştı.

Bu yıl düzenlenecek olan GTC 2019 konferansında ise ne gibi yeniliklerin sergileneceğine dair herhangi bir bilgi henüz ortada yok. Ancak bazı analistler şirketin bu yıl yeni Ampere mimarisini resmen tanıtabileceğini düşünüyorlar.

Belli açılardan bakıldığında bu öngörü çok da haksız sayılmaz. Nvidia’nın halen piyasada bulunan Turing işlemci ailesi 12 nm ölçeğinde üretiliyor. Bir sonraki GPU mimarisinin ise 7 nm üretilmesi planlanıyordu. Ancak AMD kısıtlı sayıda da olsa Radeon 7 serisiyle 7 nm lçeğine ilk geçen firma ünvanını almayı başardı.

Ne var ki AMD’nin bu ünvanı alması, bunu başarıyla satışa dönüştürebildiği anlamına gelmiyor. Radeon 7 çok az sayıda üretildi ve gerçekte modifiye edilmiş Radeon Instinct MI50 varyantı idi. Öte yandan Nvidia’nın Ampere mimarisini özellikle 7 nm için tasarladığı bir sır değil.

Bu durumda GTC 2019 etkinliğinde yeni Ampere mimarisini resmen tanıtmak ve yılın devamında da bu aileden ürünleri yavaştan piyasaya sürmek, Nvidia için çok şaşırtıcı bir adım olmayacaktır. Kaldı ki şirketin GTC 2019 etkinliğinde tanıtabileceği başka büyük bir yenilik de olmayabilir.