Anasayfa Haber Intel Comet Lake İşlemciler 10 Çekirdekli Olabilir

Intel Comet Lake İşlemciler 10 Çekirdekli Olabilir

Intel’in Comet Lake ailesi işlemcilerde çekirdek sayısını daha da artıracağı ortaya çıktı.

Intel tarafından Coreboot ve Linux için yayınlanan güncellemelerden elde edilen bilgilere bakılacak olursa, şirket Comet Lake ailesi işlemcilerinde çekirdek sayısını 10 adede kadar yükseltebilecek gibi görünüyor. AMD’nin Ryzen 3000 serilerinde çekirdek sayısını 16 adede kadar çıkarmasına karşılık atıldığı düşünülen bu adım, hem masaüstü, hem de Ultrabook gibi hafif dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak Comet Lake modellerini etkileyecek.

Intel’in işlemci üretimindeki en büyük sıkıntısı, AMD gibi 7 nm üretime geçememiş olması. AMD halen TSMC tarafından hayata geçirilen 7 nm üretim bantlarından faydalanıyor. Intel ise 10 nm mimarisine geçişte bile sıkıntıları aşabilmiş değil. Nitekim Comet Lake ailesi de hayli rafine edilmiş bir 14 nm üretim bandından çıkacak.

Comet Lake ailesinde U serisi, yani nispeten düşük TDP değerine sahip modeller de bulunacak. Ultrabook gibi taşınabilir cihazlarda kullanılacak olan bu işlemcilerin 6 çekirdekli olanları 28 Watt, 4 çekirdekli olanları ise 15 Watt TDP değerine sahip olacak. Ayrıca bir de 5 Watt TDP değerine sahip çok düşük voltajlı ve 4 çekirdekli bir modelin daha olabileceği düşünülüyor.

Comet Lake ailesinin masaüstü sürümlerinin halen kullanımda olan LGA 1151 v2 soketini kullanacağı tahmin ediliyor. Bu masaüstü işlemcilerin 10 çekirdeğe kadar çıkabileceği düşünülüyor, ancak henüz TDP değerleri belli değil. Tabii bu kadar çok çekirdek daha fazla güç çekecektir, ancak kullanılacak soket bunu besleyebilecek yapıda olduğundan sorun çıkmayacağı tahmin edilebilir.

Intel yol haritasına bakacak olursak, 2021 yılına kadar çıkacak modellerde 10 nm üretim mimarisinde devam edilmesinin planlandığını görebiliriz. Şirketin gerçekten 7 nm mimarisinde üretilmiş işlemcilerinin ancak 2021 yılından sonra piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor.