Crytek, AMD Ekran Kartlarında Çalışan Ray Tracing Teknolojisini Sergiledi

In Haber, Oyun by Ruşen Göbel6 Comments

Crytek, Ray Tracing’e yeni bir soluk getirebilir.

Nvidia’nın geçtiğimiz yıl piyasaya çıkardığı RTX ekran kartları, Ray Tracing teknolojileriyle ön plana çıkarılıyordu. Fakat Ray Tracing’i destekleyen oyun sayısı şimdilik bir elin parmaklarını geçmiyor. Ayrıca RTX özellikleri açıldığında performansta da ciddi düşüşler meydana geliyor.

AMD ise Ray Tracing için biraz daha bekleyeceklerini açıklamıştı. Bu yıl içinde tanıtılması beklenen, 7 nm GPU’lu Navi ekran kartlarında Ray Tracing desteğinin bulunacağı tahmin ediliyor. Bu noktada, her iki tarafın da GPU’larını Ray Tracing için özel olarak geliştirdiği ve geliştirmeyi planladığı görülüyor.

Oyun motoru konusunda genellikle birkaç adım ileriden giden Crytek, RT teknolojisinde çığır açabilecek bir duyuru yaptı. Şirket, CryEngine 5’e Ray Tracing teknolojisini getireceklerini duyurdu. Bu teknoloji, özel geliştirilmiş RT çekirdeklerine ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Ayrıca DX12 ve Vulkan gibi farklı API’lar üzerinde de uygulanabiliyor.

CryEngine’in henüz geliştirilmesi devam eden 5.5 sürümünde oluşturulan Neon Noir demosunda yansımaların ve ışık efektlerini Battlefield 5’tekileri aratmadığı görülüyor. Üstelik bu demo, AMD’nin çok da güçlü olmayan Vega 56 GPU’sunda gerçek zamanlı olarak oynatılmış. Videonun 4K çözünürlükte yayınlanmış olmasından, demonun 4K’da çalıştırılmış olabileceğini tahmin ediyoruz. Bu durumda Crytek’in Ray Tracing çözümünün Nvidia’nınkinden çok daha optimize ve basit olduğunu söylemek mümkün. Piyasadaki tüm ekran kartlarında çalışabiliyor olması da çok büyük bir avantaj.

Eğer CryTek gerçekten bu demoyu 4K çözünürlükte ve AMD Vega 56’da çalıştırdıysa, üstüne 30 FPS ve üzerin performans elde edebildiyse, önümüzdeki dönemde oyunlarda Ray Tracing devrimi gerçekleşebilir.

Bakalım bu teknolojiyi kullanan oyunlar ilk olarak ne zaman piyasaya çıkacak. Kendi Ray Tracing teknolojilerine büyük yatırım yapan Nvidia’nın bu duruma ne diyeceği de merak konusu…