Mobil Antivirüs Uygulamalarının Çoğu İşe Yaramıyor

In Haber, İş, Mobil by Berker Güngör1 Comment

Mobil uygulama pazarındaki antivirüs yazılımlarının çok ciddi bir kısmının hiçbir işe yaramadığı tespit edildi.

Akıllı telefon ve tabletlerin hemen her eve girmesi, beraberinde siber tehditleri de getirdi. Piyasadaki en yaygın mobil işletim sistemi olan Android için uygulama mağazalarında çok sayıda antivirüs uygulaması bulmak mümkün. Özellikle ücretsiz bir uygulama isteyenler için seçenek çok fazla gibi görünüyor.

Ancak AV-Comparatives adlı bağımsız bir kuruluş tarafından yapılan araştırma, bu seçeneklerin büyük kısmının aslında hiçbir işe yaramadığını ortaya çıkarmış. Piyasadaki 250 civarında antivirüs uygulamasını test eden kuruluş, bunları yaygın olduğu bilinen 2000’den fazla zararlı yazılıma maruz bırakmış.

Sonuçlar cidden endişe verici, bu uygulamaların neredeyse üçte ikisinin en basit korumayı bile sağlamadığı ortaya çıkmış. Bazı uygulamalarda kullanılan kodlar, daha güvenilir markaların yazılımlarından aynen kopyalanmış, ancak çoğunlukla düzgün çalışmıyorlar.

Bazı uygulamalar ise sadece dışarıdan bakıldığında çalışır görünüyorlar. Bu tür bir uygulama kurduysanız, ekranda virüs veri tabanının güncellendiği ya da cihazın taranmakta olduğuna dair mesajlar gördüğünüzde, uygulama gerçekte hiçbir şey yapmıyor. Hatta bazı uygulamalar sırf tarama yapıyormuş görüntüsü vermek için, diskin doluluk oranına göre değişen hızlarda ilerleyen bir grafik göstermekle yetiniyor. Hatta bazılarının kendilerini malware olarak tanımladığı bile görülmüş!

AV-Comparatives tarafından yayınlanan detaylı inceleme raporunu buradaki bağlantıdan görebilirsiniz. Bu rapora göre kullanıcıların ismi iyi bilinen, belirli bir çapın üzerindeki kurumsal markaları tercih etmeleri tavsiye ediliyor. İncelemede düzgün çalışan antivirüs yazılımları çoğunlukla ESET, F-Secure, Kaspersky Lab, McAfee, Sophos gibi markaların ürünleri. İnceleme raporunda iyi sonuç veren 80 uygulamanın yanı sıra, uzak durulması gereken 138 marka da listelenmiş.