giyilebilir, akıllı saat, kablosuz kulaklık

Giyilebilir Teknolojilerde Akıllı Saat Ve Kablosuz Kulaklık Etkisi

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

IDC, 2019 sonuna kadar akıllı saat ve kablosuz kulaklık gibi ürünlerin yer aldığı giyilebilir teknoloji piyasasında büyüme bekliyor.

Piyasa araştırma şirketi IDC tarafından yapılan araştırmaya göre giyilebilir teknoloji ürünleri için işler çok daha iyiye gidecek. Şirketin yayınladığı raporda dünya çapında giyilebilir piyasasının bu yılın sonunda yüzde 15.3 oranında büyüyeceği ön görülüyor. Giyilebilir sevkiyatlarının 2019 sonuna kadar 198.5 milyona, 2023 sonuna kadarsa 279 milyona ulaşacağı ifade ediliyor.

Giyilebilir piyasasının büyümesinde en büyük etkinin ise akıllı saat, akıllı bileklik ve kablosuz kulaklıklar sayesinde gerçekleşeceği paylaşılıyor. Özellikle de bu cihazlarla sunulan sağlık hizmetleri kullanıcıların yoğun ilgisini görüyor. Hem kullanıcı verilerinin toplanması hem de kullanıcıların kendi sağlık durumunu kontrol edebilmesi gibi hizmetler sunan dijital sağlık özellikleri giyilebilir cihazları daha çekici hale getiriyor.

2018 yılında akıllı saatler giyilebilir piyasasının yüzde 44’lük kısmını oluştururken, bu cihazların payını 2023’te yüzde 47.1 seviyesine yükselteceği düşünülüyor. Bu alanda Apple Watch lider konumdayken, 2023 yılında Apple akıllı saatlerin yüzde 27.5’lik piyasa hakimiyetine sahip olacağı ileri sürülüyor. Ek olarak, hibrit ve çocuk akıllı saatlerin de büyüme göstereceği tahminler arasında yer alıyor.

Kulaklık gibi ürünlerin ise 2023’te yüzde 31’lik paya sahip olacağı ve akıllı asistan özellikleri sunmalarının bu büyümeye yapacağı etkinin altı çiziliyor. Ayrıca, akıllı asistanların giyilebilir teknolojilere yeni kullanım olanakları getireceği vurgulanıyor.