Rekabet Kurumu, Türk Telekom’a Haksız Rekabet Soruşturması Açtı

In Haber, Teknoloji by Emin Çıtak2 Comments

Rekabet Kurumu, kendi web sitesi üzerinden yayımladığı bildiri ile Türk Telekom hakkında haksız rekabet soruşturması başlattığını duyurdu.

Rekabet Kurumu’nun aldığı karara göre, ülkemizdeki genişbant internet hizmetleri pazarına hakim olan şirket, rakiplerinin hizmet sunmasını ve abone kazanmasını engelliyor.

Bu nedenle haksız rekabet ortamı oluşturduğu düşünülen Türk Telekomünikasyon A.Ş. için soruşturma açıldı.

Rekabet Kurulu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin toptan sabit genişbant internet hizmetleri pazarında hakim durumda olduğu, perakende sabit genişbant hizmetleri pazarındaki rakiplerinin hizmet sunmasını ve abone kazanımını makul olmayan ve haksız gerekçelerle engellemek suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiaları üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.”

“Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 28.02.2019 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak, Türk Telekomünikasyon A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 19-10/112-M sayı ile karar verdi.”

İlgili açıklamanın yayımlandığı sayfaya bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.